• Rejestracja
Wpisz pytanie:
Mobile menu

klebsiella pneumonae w moczu

od jakiegoś czasu odczuwałem swędzenie w okolicach odbytu.
Było to bardzo uciążliwe. Lekarz polecił mi smarować te okolice płynem i stosowanie maści bepanthem. swędzenie ustąpiło, ale czasem nawraca.
wykonałem posiew moczu i stwierdzono bakterię Klebsiella pneumonae 10^4. czy to jest duża ilość? czy ta bakteria mogła przenieść się z jelita do układu moczowego?
dostałem antybiotyk niolicin, jednak mam pewne obawy, czy on wystarczy, gdyż sądzę, że bakterie znalazły się wprawdzie w moczu, ale przeszły z kału.. nie odczuwam bólu przy oddawaniu moczu i nie mam innych dolegliwości.
czy powinienem wykonać posiew kału na bakterie? czy to może być grzybica?
W jakim czasie po odstawieniu antybiotyku mogę wykonać kolejne badanie moczu na bakterie?
czy dieta ma wpływ na pozbycie się bakterii, jeśli tak, jak powinna ona wyglądać? czy należy unikać cukru i mąki?
pytanie zadane 22 czerwca 2015 w Urologia przez użytkownika przemek

1 odpowiedź

Szanowny Panie,  
zacznę od końca, tak dieta ma pewien wpływ na występowanie zakażeń układu moczowego. Szczególnie u osób chorych na cukrzycę, im gorsza kontrola glikemii tym większe ryzyko infekcji. Ponadto odpowiednie nawadnianie (minimum 2,5 litra na dobę) jest szczególnie istotne w profilaktyce infekcji. Również spożywanie żurawiny zarówno w postaci soku jak i suszonych owoców zabezpiecza przed występowaniem nawracających infekcji dróg moczowych. W opisywanej sytuacji jak najbardziej wynik 10^4 (nie jest to duże miano) może wynikać z kolonizacji skóry i zewnętrznych narządów płciowych poprzez bakterie z przewodu pokarmowego - aczkolwiek klebsiella pneumoniae jest również bakterią często występującą w układzie moczowym. Na pewno przy występujących u Pana objawach wskazane jest wykonanie posiewu bakteriologicznego stolca, aby upewnić się co jest problemem. Warto byłoby również (o ile nie zaczął Pan stosować antybiotyku) wykonać badanie ogólne moczu - jeżeli nie będzie w nim bakterii i leukocytów będzie to świadczyło o zanieczyszczeniu próbki moczu pobranej na posiew. Jeżeli jest Pan już w trakcie antybiotykoterapii to sens wykonywania kontrolnego posiewu będzie po 7 dniach od zakończenia leczenia. Brak objawów dyzurycznych przemawia mimo wszystko za zanieczyszczeniem próbki.
odpowiedź 28 czerwca 2015 przez (w trakcie specjalizacji z chorób wewnętrznych)
...