• Rejestracja
Wpisz pytanie:
Mobile menu

Czy asymetria twarzy może mieć związek z kręgosłupem?

Czy poprzez rehabilitację i ćwiczenia można zmniejszyć taką asymetrię?
  • asymetria twarzy
  • kręgosłup
pytanie zadane 18 marca 2014 w Chirurgia ogólna przez użytkownika magda
zmienione kategorie 19 marca 2014 przez użytkownika moderator

2 odpowiedzi

Asymetria twarzy jest związana z uszkodzeniem nerwu twarzowego - w razie obwodowego niedowładu (bądź porażenia) asymetria dotyczy całej połowy twarzy, natomiast w przypadku patologii tzw. ośrodkowej jest widoczna jedynie w okolicach kącika ust, wówczas jest związana z chorobą mózgu, mówiąc bardzo ogólnie. Każdy rodzaj uszkodzenia (obwodowe i ośrodkowe) jest wskazaniem do rehabilitacji - rehabilitacja stanowi ważny element leczenia nie tylko chorób kręgosłupa, ale również mózgu i nerwów obwodowych. W związku z tym rehabilitacja jest pomocna w leczeniu asymetrii twarzy.
odpowiedź 18 marca 2014 przez (specjalista neurolog)
Szanowna Pani,
Wadą kręgosłupa mającą związek z asymetrią twarzy jest kręcz szyi. Wyróżniamy trzy podstawowe typy tej dysfunkcji narządu ruchu:
1) kręcz szyi nabyty - spowodowany przyczyną urazową, reumatoidalną, zapalną (np. gruźlica) lub neurogenną
2) kręcz szyi wrodzony mięśniopochodny - jego przyczyną jest zbliznowacenie i zwółoknienie mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego spowodowane urazem okołoporodowym lub artrogrypozą. Możliwe deformacje i asymetria twarzy.
3) kręcz szyi wrodzony kostny - może być spowodowany asymetrycznym ukształtowaniem kręgów szyjnych, początkowo nie daje objawów. W miarę rozwoju dziecka dochodzi do zmian wtórnych, jak asymetria twarzy i przykurcz mięśnia jak w obrazie kręczu mięśniopochodnego.
Jeśli chodzi o reahabilitację, to zalecam bardzo dużą ostrożność, ponieważ w zależności od typu kręczu, jest ona wskazana lub przeciwskazana. W mięśniopochodnym stosujemy masaż, redresyjne ułożenie głowy, łagodne ruchy redresujące, zabiegi fizykalne zmniejszające napięcie i działające rozluźniająco. W kostnym, ćwiczenia te mogą pogorszyć stan pacjenta, dlatego zalecam rehabilitację w oparciu o konsultację ze specjalistą. Pozdrawiam
odpowiedź 18 marca 2014 przez (w trakcie specjalizacji z chirurgii ogólnej)
...