• Rejestracja
Wpisz pytanie:
Mobile menu

Czy plamka / pieprzyk wykryty przy badaniu dna oka może mieć związek z nadciśnieniem?

Od 2- 3 tygodni mąż czuje dyskomfort w oku, swędzenie, łzawienie i lekki ból przy ucisku. W dniu dzisiejszym optyk przy badaniu dna oka stwierdził plamkę, pieprzyk oraz to, że dno oka jest wypukłe. Muszę dodać, że mąż ma bardzo duże nadciśnienie. Czy te zmiany mogą być spowodowane właśnie tym?
pytanie zadane 9 marca 2016 w Okulistyka przez użytkownika Joanna

2 odpowiedzi

Szanowna Pani,   
źle kontrolowane nadciśnienie tętnicze wiąże się z rozwojem bardzo różnorodnych i licznych powikłań ze strony wielu narządów. Należą do nich również oczy. W przebiegu nadciśnienia tętniczego dochodzi do rozwoju tzw. retinopatii nadciśnieniowej. Choroba ta ma charakterystyczny obraz w badaniu dna oka. Przy wyższych wartościach ciśnień może dochodzić do zaburzeń widzenia, wylewów dospojówkowych itp. Oczywiście istnieją też inne choroby oczu które są oceniane w badaniu dna oka - m.in. zwyrodnienie plamki żółtej, odwarstwienie siatkówki itp. Wszystko zależy od obrazu dna oka w trakcie bezpośredniego badania. Na pewno jeżeli coś zaniepokoiło optyka świadczy to o konieczności odbycia konsultacji okulistycznej i wykonaniu pełnego badania. Na pilność konsultacji okulistycznej kluczowe znaczenie powinny mieć objawy oczne które występują u Pani męża. Wymienione w treści świadczą raczej o obecności stanu zapalnego lub reakcji alergicznej. W przypadku retinopatii nadciśnieniowej dochodzi głównie do pogorszenia ostrości wzroku, zawężenia pola widzenia itp. niż do objawów bólowych czy też drażnienia. Dlatego nie jest w pełni powiedziane że te objawy związane są z nadciśnieniem, jednak bez konsultacji ciężko to jednoznacznie potwierdzić. Bez względu na te dolegliwości konieczne jest znormalizowanie wartości ciśnienia tętniczego u Pani męża.
odpowiedź 16 marca 2016 przez (w trakcie specjalizacji z chorób wewnętrznych)
Bardzo dziekuje za pomoc ,juz w tym tygodniu zaplanowane jest szczegolowe badanie okulistyczne,cisnienie wciaz jest zawysokoie ale zwiekoszono dawki lekow I czekamy na reakcje organizmu.
Joanna
Szanowna Pani,   
czas wyrównywania ciśnienia tętniczego jest różny u poszczególnych osób. W chwili obecnej najważniejsze jest regularne wykonywanie kontrolnych pomiarów, i ocena skuteczności wprowadzonych leków. Nie zaleca się też zbyt drastycznego i szybkiego obniżania ciśnienia ponieważ mogą wtedy wystąpić zaburzenia związane właśnie z niższymi wartościami ciśnienia. A wykonanie konsultacji okulistycznej jest w tej sytuacji i tak niezbędne.
odpowiedź 17 marca 2016 przez (w trakcie specjalizacji z chorób wewnętrznych)
Witam ,jeszcze razhce bardzo podziekowac za pomoc I odpowiedz na moje pytanie .Niestety badanie wykazalo czerniaka oka (horror)Czekamy na wizyte w Ocular Oncology Hospital w Liverpool .Wierze ze uda nam sie pokonac tego wroga I bede mogla przekazac dobre wiesci.
Pozdrawiam Joanna
...