• Rejestracja
Wpisz pytanie:
Mobile menu

Czy zrobić gatroskopię 12-latkowi skoro laboratoryjne badania i usg nie dały odp przy nawracających bólach brzucha

Syn 12-lat ma nieustające,nawracające bóle brzucha. Ostry ból wystąpił po przebytej jelitówce . Po wszystkich badaniach okazało sie ,ze mial zapalenie węzłów krezkowych. Po pobycie w szpitalu i zaaplikowaniu antybiotyku wszystko ustało. Jednak po krótkim czasie ból wrócił przy infekcji dróg moczowych. Znów antybiotyk i dolegliwości ustały. Jednak ból brzucha wraca. Nie ma biegunki,nie ma zaparć,nie ma wymiotów. W obrazie usg wszystko ok. Co może być przyczyną? Jakie badanie jeszcze zrobić. Nie mogę podawać sama leków przeciwbólowych. Co robić?
  • ból brzucha
  • ostry ból
  • nawracający
pytanie zadane 16 marca 2014 w Gastrologia przez użytkownika acia123

3 odpowiedzi

Szanowna Pani,
na pewno warto wykonać diagnostykę wykluczającą choroby nefrologiczne - tzn. ewentualne wady układu-moczowego, kłębuszkowe zapalenia nerek oraz ocenić funkcję nerek Pani syna. Dolegliwości związane z układem moczowym również mogą objawiać się bólami brzucha. Gastroskopia również może być wskazana. Jednak z uwagi na inwazyjny charakter tego badania należy zastanowić się nad wskazaniami i wcześniej wykonać np. tomografię komputerową brzucha - badanie mniej obciążające. Rozumiem że skoro syn był już w szpitalu to pełen panel badań laboratoryjnych był u niego wykonywany. Bóle brzucha mogą być spowodowane również nietolerancją pewnych pokarmów. Wtedy wykonuje się specjalne testy na oddziałach gastrologii dziecięcej - podaje się np. podejrzane o nietolerancję substancje a później wykonuje testy oddechowe i mierzy się stężenie substancji w wydychanym powietrzu. Warto również wykonać jeszcze raz USG brzucha ze względu na nieobciążający charakter badania.
odpowiedź 16 marca 2014 przez (w trakcie specjalizacji z chorób wewnętrznych)
Witam ponownie. Wczoraj tj.niedziela znowu znalazłam sie z synem na SORz-e. Wystąpił ostry ból brzucha w okolicy środkowej. Po zrobieniu badań laboratoryjnych i USG brzucha- nic nie stwierdzono. Podano dziecku kroplówkę przeciwbólową. Wypisano do domu ze wskazaniem wykupienia leku o nazwie-Enterol. Brzuch dalej boli a od 12 w nocy dziecko wymiotowało juz kilka razy. Biegunki i lużnych stolców nie ma. Dodam,że w obrazie USG pęcherzyk żółciowy nieco obkurczony,niezmieniony.Drogi żółciowe nieposzerzone. Wątroba normoechogeniczna, niepowiększona,bez zmian ogniskowych. Trzustka,śledziona bez zmian.Nerki o prawidłowej wielkości bez złogów i zastoju moczu. Wolnego płynu,podejrzanych węzłów chłonnych w jamie brzusznej nie wykazano.
odpowiedź 17 marca 2014 przez użytkownika niezalogowany
edycja 17 marca 2014
Szanowna Pani,
w takiej sytuacji myślę że warto zastanowić się nad wykonaniem gastroskopii u dziecka. Istotne w tej sytuacji jest również to jaki charakter mają te wymioty - czy jest w nich domieszka krwi? Za takimi objawami może kryć się również infekcja bakteryjna lub pasożytnicza. Przy występujących wymiotach u dzieci należy wykonać również podstawową diagnostykę neurologiczną celem wykluczenia ewentualnych schorzeń ośrodkowego układu nerwowego. Jednak wtedy poza dolegliwościami najpewniej występowałyby u syna jeszcze inne objawy. Jeżeli ta diagnostyka nie przyniosłaby odpowiedzi i nie ustalono by przyczyny dolegliwości należałoby wtedy zastanowić się nad psychologicznym tłem takich objawów. Dzieci w pewnym wieku są narażone na duże stresy i zdarza się że ich objawy somatyczne wywołane są zaburzeniami psychologicznymi np. trudną adaptacją w nowym środowisku. Myślę jednak że najpierw należy skupić się na wykluczeniu opisanych powyżej przyczyn organicznych opisywanych dolegliwości.
odpowiedź 17 marca 2014 przez (w trakcie specjalizacji z chorób wewnętrznych)
...