• Rejestracja
Wpisz pytanie:
Mobile menu

Aspad 240 , alat 520 rok wcześniej wyniki były w normie

Witam. Co może być przyczyną tak wysokich wartości? Piję jadaną kawę dziennie ale za to bardzo mocną. Leki Euthyrox 50, Tritace 5 Pół tabletki i Zocor 10 raz dziennie wszystkie. Ostatnio nasiliło mi się swędzenie skóry na nogach szczególnie. Bardzo piecze. Mam też coś z alergii, ale nie leczyłem tego. Objawy to łzawienie oczu i częste nasilenie kichania.Nie piję prawie wcale alkoholu i nigdy nie chorowałem na wątrobę. Mam 57 lat
  • swędzenie skóry na nogach
  • wyoskie wyniki alat i aspad
  • pieczenie skóry na nogach
  • objawy alergii
pytanie zadane 31 stycznia 2014 w Choroby wewnętrzne przez użytkownika Janek
zmienione kategorie 31 stycznia 2014 przez Dr n. med. Dominik Cieniawski (w trakcie specjalizacji z chorób wewnętrznych)

1 odpowiedź

Szanowny Panie,
Aspat (czyli aminotransferaza asparaginianowa) i Alat (aminotransferaza alaninowa) należą do tzw. enzymów wątrobowych. Świadczą o funkcji naszej wątroby. Ich normy w zależności od laboratorium wynoszą do ok. 40 U/l, Pana wyniki świadczą o uszkodzeniu wątroby. Analizując leki przyjmowane przez Pana, znalazłem tam statynę (Zocor) - jest to lek hipolipemizujący przyjmowany z powodu zbyt wysokiego cholesterolu. Jednym z najczęstszych jego działań niepożądanych jest właśnie podnoszenie poziomu Alat i Aspat. Może być to przyczyna podniesienia poziomu enzymów wątrobowych u Pana. Jednak ze względu na występujący świąd który również jest charakterystyczny dla chorób wątroby należałoby zbadać inne parametry funkcji wątroby (bilirubina, GGTP, cholinesteraza, INR) aby móc określić czy podniesione są tylko poziomy przez Pana podane czy również inne. Kichanie, łzawienie i świąd mogą być również objawami alergii o której Pan wspomina. W tej sytuacji należałoby udać się do alergologa celem wykonania odpowiednich testów. Jednak obecnie pilna wydaje się ocena funkcji wątroby. Proszę zgłosić się z tymi wynikami do lekarza rodzinnego celem wdrożenia dalszego postępowania.
odpowiedź 31 stycznia 2014 przez (w trakcie specjalizacji z chorób wewnętrznych)
...