• Rejestracja
Wpisz pytanie:
Mobile menu

Kłucia w jelitach

Witam. Od ponad pół roku męczę się z kłuciami w jelitach, zwłaszcza gdy jestem głodna, choć niekoniecznie wiąże się to z głodem. Ostatnio kuło mnie, gdy się nachylałam. Kłuje/pobolewa dokładnie po lewej stronie przy żebrach (około 4-5 żebra). Kłucie często ustępuje lub zmniejsza się po wypróżnieniu. Mam alergię pokarmową na mleko oraz jelito nadwrażliwe (tak stwierdził lekarz rodzinny), dlatego biorę Tribux, choć zauważyłam, że przestał mi pomagać. Piszę z zapytaniem, czy jelito nadwrażliwe może dawać objawy, gdy się nie stresuję i nie spożywam pokarmów, które mi szkodzą? Czy objawy mogą występować w "lepsze" dni. Boję się, że może to być coś innego niż zespół jelita drażliwego. Z góry dziękuję z odp.
  • jelita
  • kłujący ból po lewej stronie przy żebrach
  • kłucie w jelitach
  • ból w okolicy żeber
  • alergia pokarmowa na mleko
  • jelito nadwrażliwe
  • objawy jelita drażliwego
pytanie zadane 6 stycznia 2014 w Gastrologia przez użytkownika NataliaXS

3 odpowiedzi

Szanowna Pani,
czy z powodu zgłaszanych dolegliwości była u Pani przeprowadzana jakakolwiek diagnostyka bólu brzucha - badanie USG jamy brzusznej, badania laboratoryjne z krwi, moczu, badanie stolca? Zespół jelita drażliwego jest chorobą związaną tylko i wyłącznie z zaburzeniem czynności jelit, nieuwarunkowaną żadnymi zmianami organicznymi ani biochemicznymi. Owszem dolegliwości nasilają się w sytuacjach stresogennych, ale nie można też wykluczyć ich występowania w momentach wolnych od stresu ("lepsze dni"). Powyżej nie pisze Pani nic o biegunkach lub zaparciach których występowanie jest charakterystyczne dla zespołu jelita drażliwego. Czy takie dolegliwości występowały?
Odnośnie innych przyczyn bólu brzucha ważne czy występowały jakieś dodatkowe dolegliwości np. obecność krwi lub śluzu w stolcu, zmiana barwy stolca, nagła zmiana masy ciała, żółtaczka, wyczuwalna zmiana w obrębie brzucha. Między innymi takie objawy mogłyby przemawiać za inną przyczyną dolegliwości.
W opisanej sytuacji, tym bardziej przy mniejszej skuteczności obecnie stosowanych leków konieczne jest wykonanie badania obrazowego jamy brzusznej i podstawowych badań laboratoryjnych.
odpowiedź 7 stycznia 2014 przez (w trakcie specjalizacji z chorób wewnętrznych)
Odpowiadając na Pana pytanie, nie mam biegunek, zaparcia występują dopiero od 2 tygodni. Miał robioną gastroskopię, badanie krwi, kału, moczu, USG brzucha - wszystkie wyniki są dobre.Innych objawów nie zaobserwowałam. Stolec nie zmienił koloru, nie ma w nim śluzu ani krwi. Miałam skierowanie na kolonoskopię, jednak chirurg stwierdził, że nie widzi wskazań do wykonania tego badania, gdyż nie mam biegunek. Ostatnio miałam ból brzucha i mdłości nocne, ale po wypróżnieniu ból minął i nudności też.  Masa ciała waha się między 48-50kg. Raz ważę mniej a raz więcej.
odpowiedź 7 stycznia 2014 przez użytkownika NataliaXS
Odpowiedź po uzupełnieniu informacji.
Po wykonaniu takiej diagnostyki i konsultacji z chirurgiem przy rezygnacji z kolonoskopii, oraz braku innych niepokojących objawów myślę że rozpoznanie zespołu jelita drażliwego zostało poprawnie zdiagnozowane. W tej chorobie ważne jest prowadzenie regularnego trybu życia. Znaczną rolę odgrywa również dieta - może w takim przypadku warto zwrócić się po poradę do dietetyka. Poza tym można stosować leczenie farmakologiczne w przypadku występowania dolegliwości. Czasami zdarza się że skuteczną metodą leczenia w przypadkach opornych na leki jest psychoterapia.
odpowiedź 7 stycznia 2014 przez (w trakcie specjalizacji z chorób wewnętrznych)
...