• Rejestracja
Wpisz pytanie:
Mobile menu

Histopatologia proszę o przetłumaczenie

Prosze o przetlumaczenie: Ileitis chronica activa (M-43000)
Erythrorrhagiae dispersae (mat. I) (M-37030)
Colitis chronica non classificata (M 43000)
Erythrorrhagiae dispersae (mat. II) (M-37030)
Proctitis erosiva (M-40000) Hyperaemia tunicae mucosae (mat III)

Mat. w cał. 3 bl.
  • interpretacja wyniku badania histopatologicznego
  • zapalenie jelit
  • jelita
  • histopatologia
  • kolonoskopia
  • gastroskopia
pytanie zadane 29 marca 2018 w Gastrologia przez użytkownika Szymon
otagowane ponownie 29 marca 2018

3 odpowiedzi

Szanowny Panie,   
zawsze w takich sytuacjach należałoby podać kontekst kliniczny danego obrazu badania histopatologicznego i ednoskopowego. Bez tych informacji można jedynie przetłumaczyć same rozpoznania histopatologiczne.
- Ileitis chronica activa - przewlekły, aktywny stan zapalny jelita krętego
- Erythrorrhagiae dispersae - wybroczynki krwawe (podbiegnięcia) rozsiane, rozproszone
- Colitis chronica non classificata - przewlekłe, niesklasyfikowane, zapalenie jelita grubego
- Erythrorrhagiae dispersae - wybroczynki krwawe (podbiegnięcia) rozsiane, rozproszone
- Proctitis erosiva - erozyjne zapalenie odbytnicy
- Hyperaemia tunicae mucosae - przekrwienie błony śluzowej
Jeżeli opisałby Pan dolegliwości które występują, oraz sam wynik kolonoskopii, byłoby zdecydowanie łatwiej można opisać coś więcej w tej sytuacji. Ponadto istotny byłby również dotychczasowy wywiad chorobowy w szczególności dotyczący przewodu pokarmowego.
odpowiedź 30 marca 2018 przez (w trakcie specjalizacji z chorób wewnętrznych)
Bardzo dziękuję za odpowiedź. Dolegliwości. Kłujący miejscowy ból jelit w dwóch miejscach. Szczegolnie w jednym od 2 lat nasilajacy sie, uczucie jakby cos tam zalegalo/ciazylo gdy nie boli. Kłujący ból wewnetrznej okolicy odbytu. Ogolne bole brzucha, niestrawność, wzdęcia, gazy. Biegunka nie występuje. Luźniejszy stolec czasami. Male ilosci krwi na papierze. Bardzo rzadko brak apetytu. Czasami uczucie ciężkości po jedzeniu. Refluks rowniez bardzo rzadko. Brak utraty wagi. Opis kolonoskopii: Błona sluzowa jelita kretego jest zaczerwieniona, widoczne sa pojedyncze, plaskie nadzerki. Blona sluzowa jelita grubego jest odcinkowo zaczerwieniona, z nieco zatartym rysunkiem naczyniowym oraz widocznym wysiekiem. Podejrzenie nieswoistego zapalenia jelita kretego i grubego.
Szanowny Panie,  
wynik histopatologiczny nie podaje jednoznacznego rozpoznania - potwierdza jego zdecydowaną obecność i jak najbardziej zmiany o takim charakterze mogą odpowiadać za zgłaszane przez Pana dolegliwości. Charakter zmian każe podejrzewać obecność jednej z dwóch chorób - wrzodziejące zapalenie jelita grubego lub ch. Leśniowskiego-Crohna. Na pewno wyniki uzyskane z tych badań wymagają kontroli i dalszego leczenia w ramach poradni gastroenterologicznej. Możliwe że do leczenia konieczne będzie włączenia preparatów przeciwzapalnych a za jakiś czas trzeba będzie powtórzyć kolonoskopię. Dodatkowo w ramach poradni pobrane będą badania w kierunku zaburzeń immunologicznych co także poszerzy diagnostykę. Brak spadku wagi ciała, obecności świeżej krwi oraz zmian polipowatych czy guzów w jelicie świadczą na szczęście o braku potencjalnej choroby nowotworowej w chwili obecnej w tej lokalizacji.
odpowiedź 30 marca 2018 przez (w trakcie specjalizacji z chorób wewnętrznych)
Dziękuję. Jeśli nie wskazano w badaniu zaniku kosmków jelitowych. To badanie przeciwko transglutaminazie tkankowej jest zbedne ? Dodam, ze nie odczowam specyficznych problemow po spozyciu glutenu. Kawa od czasu gdy stan zapalny sie powiekszyl powoduje podraznienie i bol jelita oraz luzniejszy stolec. Jednak picie zielonej herbaty rowniez zawierajaca kofeine juz nie. Czekolada rowniez powoduje podobne objawy jak kawa. Mleko rzadko. Inne produkty nabialowe raczej też rzadko. Tyle zauwazylem z problemow gastrycznych z pozywienia. Obawiam sie, ze stan zapalny jest powodem mojego zaniedbania. Bol wystapil 2 lata temu po z byt obfitym objedzeniu. Byl lekki, rzadki trudny do zidentyfikowania. Podejrzenia padaly na miesien gdyz trenuje. Z powodu niewiedzy w czasie tych 2 lat nadal objadalem sie, oraz spozywalem NLPZ, sporadycznie alkohol, kawe, oraz inne leki mogace odbijac sie negatywnie na jelitach. Przez co bol mijal oraz powracal, lub tez sie nasilal. W pewnym momecie lekarz przepisal mi 3 NLPZ na ostre zapalenie miesni. Nic nieswiadomy swojej choroby stosowalem je. Po czym objawy ze strony jelit dosiagnely swojego apogeum. Bole zaczely wystepowac w miejacach dotąd nieznanych. Uwazam, ze te NLPZ -ty zalatwily sprawe. Takze mysle, ze czynnik immunologiczny ma tu drugorzedne dzialanie. Czy moglbym sie nabawic jakis uczuleń na zywnosc teraz gdy wystepuja przewlekle stany zapalne ?
Szanowny Panie,  
w przytoczonym fragmencie nie ma ani słowa odniesienia do potencjalnego zaniku kosmków jelitowych. Podane zostały tylko główne rozpoznania, a takie opisy najczęściej znajdują się w dłuższej treści opisywanej przez patomorfologa. Przytoczone przez Pana sytuacje związane ze stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych na pewno mogły mieć wpływ na obecny stan kliniczny. Jednak mimo wszystko, wskazane byłoby poszerzenie diagnostyki immunologicznej zarówno w kierunku celiakii i jak i nieswoistych zapaleń jelit. Oczywiście poza tą diagnostyką dobrze byłoby wykonać badania mikrobiologiczne stolca żeby się upewnić że do tych zaburzeń nie dokładają się jakieś stany infekcyjne. Ponadto jak najbardziej mogą u Pana współwystępować cechy nadwrażliwości i alergii pokarmowej. Opisy histopatologiczne mogą świadczyć o późnej fazie takich zaburzeń.
odpowiedź 20 kwietnia 2018 przez (w trakcie specjalizacji z chorób wewnętrznych)
...