• Rejestracja
Wpisz pytanie:
Mobile menu

Bóle w lewym boku, wzdęcia, zaparcia

Od około dwóch tygodni zmagam się z dolegliwościami dotyczącymi lewej strony brzucha. Zaczęło się od lekkiego bólu (coś jak kolka pod lewym żebrem - pojawiała się i znikała, nie była jakaś mocna). Po kilku dniach po zjedzeniu ostrego posiłku zaczął się znowu taki sam ból, a do tego wzdęcia i zaparcia. Słychać było "burczenie w brzucha". Po wypróżnieniu czuję ulgę, jednak po posiłkach dolegliwości wracają. Nadal czuję coś z lewej strony, ale to jakby skurcz gdzieś w środku. Objawy te trwają już od dwóch tygodni. Dodam, że jestem przed miesiączka. Ponadto od dawna już pobolewa mnie kręgosłup. Martwię się, że to może być trzustka. Jak mogę sobie pomóc?
pytanie zadane 27 października 2016 w Gastrologia przez użytkownika Aska12

1 odpowiedź

Szanowna Pani,
Niewątpliwie wymaga Pani diagnostyki dolegliwości ze strony jamy brzusznej oraz przewodu pokarmowego. Dolegliwości opisywane przez Panią są bardzo niespecyficzne, stąd też diagnostyka ta powinna być dość szeroka. Konieczna jest wizyta w gabinecie lekarza pierwszego kontaktu celem uzyskania odpowiednich skierowań na podstawowe badania: USG jamy brzusznej, podstawowe badania z krwi, w tym: poziom amylazy trzustkowej, lipazy, próby wątrobowe, poziom bilirubiny oraz oczywiście morfologię. Wskazane jest wykonanie badania endoskopowego górnego odcinka przewodu pokarmowego, czyli gastroskopii, gdyż podejrzewam u Pani zapalenie błony śluzowej żołądka z możliwą infekcją Helicobacter pylori. Dopiero wyposażona w wyniki wyżej wymienionych badań, wskazana byłaby konsultacja chirurgiczna lub gastroenterologiczna, która ukierunkuje dalszą diagnostykę lub ewentualne leczenie. Pozdrawiam
odpowiedź 30 października 2016 przez (w trakcie specjalizacji z chirurgii ogólnej)
Od lekarza rodzinnego dostałam  tylko skierowanie na badanie krwi ob morfologia i na mocz. Stwierdził że to jelita i dał tabletki regulujące ich pracę. Dodam ze bole zaczęły promieniować do kręgosłupa dzieje się tak tylko po posiłku i raczej tylko w pozycji siedzącej. Gdy stoję nie odczuwam dyskomfortu. Zaparcia się wróciły do normy, gazu też ustały została tylko jakby kolka promieniujaca z lewego podzebrza do plecow.