Wpisz pytanie:
Mobile menu

Twory hypoechogeniczne - wynik USG szyi

W okolicy podżuchwowej po str. lewej są dwa twory o wym. 18*6 mm i 18*5, hypoechogeniczne, najpewniej węzły chłonne, ale zatoki nie są widoczne.W bocznej części szyi po str. lewej podobnie wyglądający twór hypoechogeniczny o wym 23*5mm.To jest wynik usg szyi
pytanie zadane 25 listopada 2013 w Choroby wewnętrzne przez użytkownika juskar4

1 odpowiedź

Szanowna Pani/ Szanowny Panie,
badanie ultrasonograficzne jest łatwo dostępnym badaniem przesiewowym, na podstawie któregow wielu przypadkach niestety nie jest możliwe postawienie pewnego rozpoznania - często potrzebne jest poszerzenie diagnostyki. Opisane ogniska hypoechogeniczne w pierwszej kolejności mogą odpowiadać węzłom chłonnym - na szyi jest bardzo dużo węzłów chłonnych, które są łatwo dostępne w badaniu palpacyjnym i dobrze widoczne w USG. Opisane węzły mają w osi ktrótkiej ok. 5-6mm czyli nie są powiększone - gdyby były kuliste i przekraczały 10mm w osi krótkiej budziłyby duży niepokój. Zakłada się również że w "normalnym" (niezmienionym) węźle chłonnym powinna być widoczna zatoka tłuszczowa. Dlatego warto interpretować każdy wynik w oparciu o dane kliniczne - czyli wywiad, współwystępujące choroby i obecne objawy. I wtedy albo od razu poszerzyć diagnostykę o badanie CT/ MR lub skontrolować za jakiś czas w USG czy zmiany te zmieniają się w czasie (czy rosną) i w razie niepokojących objawów lub progresji wielkości tych zmian - wówczas pilnie poszerzyć diagnostykę.
odpowiedź 10 stycznia przez (w trakcie specjalizacji z chorób wewnętrznych)
Serwis medPytania.pl ma charakter edukacyjno-informacyjny, nie konsultacyjny. Odpowiedzi na pytania mogą udzielać zarówno użytkownicy Serwisu oraz współpracujący z Serwisem lekarze i specjaliści. Odpowiedzi lekarzy i specjalistów współpracujących z Serwisem są podpisane tytułem zawodowym lub stopniem naukowym oraz imieniem i nazwiskiem. Wszelkie odpowiedzi mają jedynie charakter informacyjny i poglądowy. Informacje zawarte w odpowiedziach mają jedynie na celu ułatwienie dostępu do informacji medycznych i zastąpienie ewentualnych poszukiwań określonych problemów medycznych w literaturze medycznej i w żadnym stopniu nie mogą zastąpić wizyty u lekarza, gdzie przeprowadzany jest szczegółowy wywiad z pacjentem, badanie lekarskie i diagnostyka. Korzystając z serwisu, użytkownik akceptuje Regulamin.
...