Wpisz pytanie:
Mobile menu

Czy szumy w sercu u półrocznego dziecka to niedobór żelaza?

Lekarz przy badaniu stwierdził lekkie szumy. Dodał, że to częste u małych dzieci, które mają mało żelaza we krwi. Wnuk ma pół roku.
pytanie zadane 7 stycznia 2014 w Pediatria przez użytkownika babcia
zmienione kategorie 8 stycznia 2014 przez użytkownika moderator

1 odpowiedź

Szmery nad sercem wysłuchiwane u niemowląt w trakcie badania fizykalnego należą bardzo często do przypadkowych znalezisk, które nie wywołują żadnych objawów i nie wymagają żadnej interwencji, a jedynie obserwacji. Szmer nad sercem może być wysłuchiwany np. w przypadku przetrwałego otworu owalnego, a ta wada serca z reguły wymaga jedynie okresowej kontroli kardiologicznej.
Szmer nad sercem może być wyrazem niedoboru żelaza, ale wówczas w morfologii krwi widoczne są cechy anemii z niedoboru żelaza - w celu wykluczenia tej przyczyny należy oznaczyć morfologię krwi u dziecka.
Dla własnego spokoju można wykonać badanie echokardiograficzne w celu wykluczenia poważniejszych wad serca. Badanie wykonuje kardiolog dziecięcy.
odpowiedź 7 stycznia 2014 przez (w trakcie specjalizacji z neurologii)
Serwis medPytania.pl ma charakter edukacyjno-informacyjny, nie konsultacyjny. Odpowiedzi na pytania mogą udzielać zarówno użytkownicy Serwisu oraz współpracujący z Serwisem lekarze i specjaliści. Odpowiedzi lekarzy i specjalistów współpracujących z Serwisem są podpisane tytułem zawodowym lub stopniem naukowym oraz imieniem i nazwiskiem. Wszelkie odpowiedzi mają jedynie charakter informacyjny i poglądowy. Informacje zawarte w odpowiedziach mają jedynie na celu ułatwienie dostępu do informacji medycznych i zastąpienie ewentualnych poszukiwań określonych problemów medycznych w literaturze medycznej i w żadnym stopniu nie mogą zastąpić wizyty u lekarza, gdzie przeprowadzany jest szczegółowy wywiad z pacjentem, badanie lekarskie i diagnostyka. Korzystając z serwisu, użytkownik akceptuje Regulamin.
...