• Rejestracja
Wpisz pytanie:
Mobile menu

Co oznacza wynik badania Histopatologicznego

Po badaniu kolonoskopowym i pobraniu wycinka z okolic jelita cienkiego otrzymałem wynik histopatologiczny.
ileitis chronica erosiva M 43000
4 śr.0,1cm
co to oznacza,czy to coś poważnego?
Wizytę u gastrologa mam dopiero za 3,5 miesiąca.
Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.
  • badanie histopatologiczne
  • interpretacja wyniku histopatologicznego
  • kolonoskopia
pytanie zadane 25 lutego 2015 w Gastrologia przez użytkownika Piotr M

3 odpowiedzi

Szanowny Panie,   
wynik histopatologiczny zawsze powinien być interpretowany i oceniany łącznie z wynikiem samej kolonoskopii czy innego badania endoskopowego. Dlatego warto byłoby przytoczyć ten opis a także opisać objawy jakie u Pana występowały lub nadal występują z powodu których został Pan skierowany na to badanie. Wynik histopatologiczny oznacza przewlekłe nadżerkowe zapalenie jelita krętego - czyli końcowej części jelita cienkiego. Ze względu na przewlekły proces zapalny nie jest to póki co sprawa niepokojąca. Jednak analizując ten opis poza tym fragmentem (nr. 4) zostały pobrane jeszcze inne (opis kolonoskopii) których nie ma tutaj przytoczonych. Dopiero po pełnej analizie (informacje powyżej) będzie można w pełni wypowiedzieć się na temat problemu jelitowego u Pana.
odpowiedź 28 lutego 2015 przez (w trakcie specjalizacji z chorób wewnętrznych)
Witam Pana lek.Dominika Cieniawskiego,pragnę Panu serdecznie podziękować za odpowiedź na moje pytanie.W celu uzupełnienia pytania opiszę objawy które skłoniły mnie do rozpoczęcia leczenia u gastrologa.Około dwa lata temu zaczęło  mnie pobolewać w prawym boku pod ziebrami,lekarz rodzinny skierował mnie na badanie USG jamy brzusznej,które nic nie wykazały,a bóle narastały więc skierował mnie do gastrologa.Gastrolog skierował mnie na badanie USG jamy brzusznej,panendoskopię,kolonoskopię.
Wyniki
USG jamy brzusznej:wątroba niepowiększona o jednorodnym prawidłowym echu.A-P13,5 cm,naczynia wątrobowe i drogi żółciowe wewnątrzwątrobowe nieposzerzone.pęcherzyk żółciowy echododatni z drobnymi złogami.PŻW wąski echoujemny.Trzustka przesłąnięta gazami j.Śleziona prawidłowa.Nerki położone prawidłowo,niepowiększone bez zastoju, widoczne drobne złogi w lewej nerce.Index korowo-miedniczkowy prawidłowy.Pęcherz moczowy wypełniony moczem o gładkich obrysach.
Panendoskopia:Przełyk bez zmian.Linia Z na granicy fałdów żołądkowych.Wpust w optyce wprostnej i w inwersji prawidłowy.Żołądek duży,jego ściany są podatne na rozdymianie.Jeziorko śluzowe w normie.Błona śluzowa w sklepieniu,trzonie i w antrum prawidłowa.odźwiernik,opuszka i część zaopuszkowa dwunastnicy endoskopowo bez zmian.Z antrum pobrano wycinmi do testu ureazowego.Wynik:test ureazowy po 24 godz.Ujemny.Preparat bezpośreni barwiony metodą Grama.spiralne pałeczki Gram ujemne,niewidoczne.
Kolonoskopia;bad,per rectum-bez zmian.Instrument wprowadzono do kątnicy,zidentyfikowano ujście wyrostka robaczkowego i prawidłową zastawkę krętniczo-kątniczą.Następnie dokonano głebokiej intubacji ileum terminale,którego śluzówka ma w zasadzie wygłąd prawidłowy,napotkano jednak w jednym miejscu skupisko pseudopolipowatych wyniosłości śluzówki, które prawdopodobnie mogą być spowodowane pobudzeniem GALT- z tego miejsca pobrano wycinki do bad. HP(but.Nr 1),ale w różnicowaniu należy także uwzględnić IBD.Błona śluzowa jelita grubego jest gładka,lśniąca, o prawidłowym rysunku naczyniowym.W czasie wycofywania instrumentu widoczne były w kanale odbytu przekrwione guzki krwawnicze.Przygotowanie jelita do badania bardzo dobre.Wynik badania histopatologicznego Ileitis chronica erosiwa (M-43000)
4  śr. 0,1 cm.
Wizytę u gastrologa tak jak napisałem mam dopiero za ok 3,5 misiąca.Jeszcze raz bardzo dziękuję za odpowiedź trochę mnie uspokoiła.Przytoczyłem całą historię o moich objawach i badaniach proszę o interpretację tych badań Pana lekarza za które będę bardzo wdzięczny.
Z poważaniem Piotr M.
odpowiedź 2 marca 2015 przez użytkownika Piotr Michalski
Szanowny Panie,  
dziękuję za uzupełnienie informacji. Dolegliwości bólowe pod prawym łukiem żebrowym najczęściej wynikają z zaburzeń związanych z drogami żółciowymi i pęcherzykiem. W badaniu USG opisywane są drobne złogi widoczne w pęcherzyku w związku z czym można podejrzewać że wtedy występujące bóle mogły wynikać np. z przechodzenia jednego z takich złogów przez drogi żółciowe. Wynik gastroskopii jest prawidłowy, badanie jelita grubego poza drobnymi guzkami krwawniczymi czyli hemoroidami - wynikającymi ze skłonności do zaparć i mogącymi okresowo powodować dolegliwości bólowe przy oddawaniu stolce i objawiać się niewielką domieszką krwi przy wypróżnieniu. Nie są to jednak niepokojące zmiany. Badanie histopatologiczne zostało wykonane na wycinku pobranym z końcowej części jelita cienkiego. Jego opis świadczy o obecności przewlekłego stanu zapalnego. Opis lekarza wykonującego kolonoskopię wskazywał na podejrzenie i różnicowanie zmiany pomiędzy odczynem wywołanym w tkance limfoidalnej jelita (GALT) lub też występowaniem u Pana tzw. nieswoistego zapalanie jelit - choroby Leśniowskiego Crohna (ponieważ colitis ulcerosa zajmuje zazwyczaj głównie jelito grube). Wynik histopatologiczny nie potwierdza jednak tych podejrzeń wstępnych, a obecność przewlekłego stanu zapalnego może wynikać z przebytej infekcji w przeszłości lub też nieprawidłowej diety. Rozumiem że wszelkiego rodzaju wyniki badań laboratoryjnych oceniających funkcję wątroby u Pana były prawidłowe i znaleziono żadnych innych odchyleń. W związku z tym myślę że wskazana byłaby modyfikacja nieznaczna diety (głównie potrawy lekkostrawne i gotowane) oraz okresowa kontrola USG pod kątem oceny złogów w pęcherzyku żółciowym. Jednak ostateczne zalecenia otrzyma Pan od prowadzącego gastrologa który uwzględni całokształt Pana sytuacji klinicznej.
odpowiedź 5 marca 2015 przez (w trakcie specjalizacji z chorób wewnętrznych)
Jestem wdzięczny za obszerną odpowiedź na moje pytanie,jestem uspokojony,zmienię dietę na zalecaną przez Pana lekarza i poczekam na wizytę u gastrologa,jeszcze raz bardzo dziękuję i życzę powodzenia.
...