• Rejestracja
Wpisz pytanie:
Mobile menu

Co oznacza ten wynik?

Co oznacza wynik : infiltrating lobular carcinoma. PR8 ER8 HER2 negative. Multifocal invasive ductal carcinoma lewej piersi (left breast). Lymph node positive in left axilla. Staging investigations negatiwe.Biopsy reveals ER positive, HER2 negative brest cancer. Proszę mi pomóc, co to oznacza?
Naciekający guz przewodowy o negatywnych receptorach (wg. typu receptorów dobiera się późniejsze leczenie).
Inwazyjny rak przewodowy piersi lewej, wielopłacikowy. Węzły chłonne lewej pachy zajęty. W badaniu biopsji receptory ER pozytywne, HER2 negatywne. Co oznaczają te receptory?
Chciałabym wiedzieć jakie mam szanse na przeżycie z takim nowotworem. Mam 39 lat i troje dzieci. Chciałabym dodać, że ostatnio określono wielkość guza 9 cm ten jest największy, czy czeka mnie mastektomia? Co jeszcze mnie czeka i jakie są rokowania. Błagam , proszę o pomoc.
Magda
pytanie zadane 7 lutego 2015 w Onkologia przez użytkownika Magda

1 odpowiedź

Szanowna Pani,
niewątpliwie konieczne jest dalsze leczenie onkologiczne w takiej sytuacji. Rozmiar guza jest dosyć znaczny. Niestety należy też mieć świadomość że w węzłach chłonnych obecne są już komórki nowotworowe i z opisu wynika że jest to rak naciekający. Obecność lub brak receptorów wykorzystuje się do stosowania ewentualnej hormonoterapii. Jeżeli receptory są obecne można zastosować leki blokujące je które hamują wtedy progresję guza. Jednak sama hormonoterapia to nie wszystko - często łączy się różne metody leczenia - operację, chemioterapię i radioterapię z leczeniem hormonalnym. Należy jak najszybciej zgłosić się z tym wynikiem badania do onkologa-ginekologa aby ustalić dalsze leczenie. Na pewno też konieczne będzie wykonanie innych badaniach screeningowych celem wykluczenia ewentualnych ognisk przerzutowych. Co do dalszego rokowania może je określić dopiero onkolog mający pełen wgląd do wyników wszystkich badań więc nie chciałbym tutaj wprowadzać Pani w błąd przy tak poważnej chorobie.
odpowiedź 8 lutego 2015 przez (w trakcie specjalizacji z chorób wewnętrznych)
...