• Rejestracja
Wpisz pytanie:
Mobile menu

Czy 180? Opuchnięte podudzia obu nóg zaczerwienione o podwyższonej ciepłocie twarde bolesne

Otrzymałam skierowanie od lekarza angiologa do  innego lekarza celem przeprowadzenia badania USG kończyn dolnych  i weryfikacji z zapytaniem  " czy 180?"  Co to oznacza ?
  • dziękuję panie doktorze za odpowiedź. z opisu dopplera wykonanego w czerwcu br. - "bez ultrasonograficznych cech świeżej zakrzepicy głębokiej. układ żył głębokich drożny wydolny żyły powierzchniowe bez skrzeplin. doły podkolanowe wolne. żyła odpiszczelowa i odstrzałkowa obustronnie wydolne. niewydolne perforatory vsm nad kostką przyśrodkową". przy kontrolnej wizycie otrzymałam skierowanie na badanie usg celem weryfikacji i oceny układu żylnego (miażd. i perferatory). objawy to bardzo mocno opuchnięte podudzia obu kończyn
  • zaczerwienione
  • gorce i bolące
pytanie zadane 18 sierpnia 2014 w Angiologia przez użytkownika Zofia
edycja 19 sierpnia 2014

2 odpowiedzi

Szanowna Pani,
warto byłoby napisać z jakim rozpoznaniem jest Pani kierowana na badanie USG oraz jakie występują u Pani objawy? Samo wyrwane z kontekstu "czy 180" niewiele mówi. Można też spróbować dać skierowanie do odczytania innej osobie i może wtedy się coś wyjaśni.
odpowiedź 18 sierpnia 2014 przez (w trakcie specjalizacji z chorób wewnętrznych)
Szanowna Pani,
z opisu USG faktycznie wynika że część układu żylnego nie jest w pełni sprawna. Może to być przyczyna takich obrzęków, jednak radziłbym również wykonać podstawowe badania laboratoryjne w tym przede wszystkim kreatyninę i mocznik aby wykluczyć chorobę nefrologiczną - ponieważ obrzęki podudzi często występują właśnie w tych chorobach. Ponadto warto ocenić funkcję wątroby, rozumiem że nie ma Pani zdiagnozowanych innych poważnych chorób - m.in. niewydolności serca która również mogłaby się przyczyniać do takich obrzęków. Niestety pomimo tego uzupełnienia nie jestem w stanie odpowiedzieć co oznacza stwierdzenie "czy 180". Myślę że prowadzący Panią lekarz chce upewnić się co do stanu Pani układu żylnego podudzi.
odpowiedź 19 sierpnia 2014 przez (w trakcie specjalizacji z chorób wewnętrznych)
...