• Rejestracja
Wpisz pytanie:
Mobile menu

Żywienie po transplantacji serca

Co jeść, czego nie jeść, na co zwracać szczególna uwagę. Pacjent jest z dość dużą niedowagą, nie jest to w całości wynikiem choroby, był cały czas wątły z natury. Jest młodym chłopcem w styczniu skończy 17 lat. Choroba dała znać o sobie bardzo późno, od trzech tygodni jest w szpitalu i od takiego czasu też wiemy że cierpi na kardiomiopatie. Jest leczonych w Royal brompton& Harefield hospital w Harefield pod Londynem . Obecnie jest na szczycie listy i czekamy na serce dla niego.
  • transplantacja serca
  • żywienie po transplantacji serca
  • kardiomiopatie
  • niedowaga przy chorobie serca
  • dieta przy chorobie serca
pytanie zadane 3 grudnia 2013 w Kardiologia przez użytkownika Vogelgesang

1 odpowiedź

Witam, jako, że jest młodym chłopcem to jego organizm po takiej operacji bardzo szybko się zregeneruje. Co najciekawsze, po udanym zabiegu i kilku dniach rehabilitacji u osoby po transplantacji może pojawić się wzmożony apetyt, czyli nasz pacjent w tym przypadku będzie chciał jeść i jeść. Nie wolno do tego dopuścić gdyż bardzo szybko może doprowadzić to do otyłości, nadwagi i zwiększonego cholesterolu, co nie jest wskazane. Dieta na samym początku lepiej jak będzie bogata w posiłki lekko strawne, tak by organizm powoli przyzwyczajał się do wszystkiego. Wydaje mi się, że lekarz prowadzący również powinien udzielić kilka rad.

W samej diecie należy uwzględnić wartościowe produkty takie jak:

- owoce,
- warzywa,
- pełnoziarniste pieczywo,
- produkty mleczne i nabiał z niską zawartością tłuszczu,
- chude mięso, drób i ryby,
- 5/6 szklanek wody mineralnej dziennie.

Posiłki najlepiej jadać w odpowiednich przerwach i rzecz jasna bez PODJADANIA! Również należy pamiętać o tym, by odpowiednio myć warzywa i owoce. Jeżeli chodzi o produkty lekko strawne, to nie mogą być to np: smażone dania na tłustym oleju, a mają być gotowane. Samo smażenie na oleju powoduje nasiąknięcie produktem w tłuszcz. Dlatego tego unikać, ale te zasady to na początku. Wraz z biegiem czasu, wszystko będzie trzeba normować.

Podobnie sprawa ma się z przyprawami. Ich ilości powinny być minimalne. Najgorsza jest jednak sól i to jej zwłaszcza trzeba unikać.

Trzeba pamiętać o odpowiedniej aktywności fizycznej, po takim długim czasie oczekiwania, pobytu w szpitalu i leżenia po operacji, chłopak może mieć pogorszony nastrój. Więc aktywność typu delikatny spacer, lekkie rozciąganie z rana to coś korzystnego, co pomoże mu szybciej wrócić do pełnego zdrowia jak i podbudować swój nastrój. Te działania zostaną jednak lepiej uzgodnione z rehabilitantem, który dokładniej znać będzie przypadek chłopaka.

Życzę dużo szczęścia i zdrowia!
odpowiedź 4 grudnia 2013 przez użytkownika Kasia
...