• Rejestracja
Wpisz pytanie:
Mobile menu

Prośba o interpretację wyników badań krwi i moczu

Morfologia krwi:
Eozynofile 0,6%
Hemoglobina 11,9
Reszta w normie
Mocz:
przejrzystość - lekko mętny
barwa - jasnożółta
ciężar właściwy - 1,010
ph - 6
glukoza, ketony, urobilinogen, bilirubina, białko i azotyny w normie
Osad moczu:
nabłonki płaskie - liczne
leukocyty 20-30 wpw
erytrocyty świeże 1-3 wpw
bakterie liczne
TSH 6,930
Kobieta 30 lat
  • morfologia krwi wyniki
  • morfologia krwi interpretacja
  • interpretacja morfologi krwi
  • wyniki badań moczu
  • osad moczu
  • interperetacja wyników badań moczu
  • wyniki badań moczu interpretacja
pytanie zadane 30 kwietnia 2014 w Diagnostyka laboratoryjna przez użytkownika smerfetka

2 odpowiedzi

Szanowna Pani,
w badaniu morfologii wartość hemoglobiny 11,9 jest nieznacznie obniżona (norma dla kobiet zaczyna się od 12), może to być wyraz niewystarczającego spożycia żelaza bądź też niedawno przebytego krwawienia miesięcznego - jeżeli inne parametry są prawidłowe nie ma to dużego znaczenia. Procentowy odsetek eozynofilii normalnie wynosi od 2 do 4, natomiast jego nieznaczne obniżenie nie niesie za sobą żadnych implikacji klinicznych. Ważniejsze jest jego podwyższenie które może świadczyć o różnych chorobach. Wynik badania moczu natomiast jest nieprawidłowy. Obecność leukocytów i licznych bakterii świadczy o istniejącej infekcji. U kobiet zakażenia dróg moczowych są bardzo często spotykane - najpewniej jest to zakażenie pęcherza bądź też skutek nieprawidłowego pobrania moczu do badania. Cechy infekcji nie wiążą się z podwyższoną leukocytozą w związku z czym zakażenie ma łagodny przebieg. Jeżeli występują u Pani jakieś objawy dyzuryczne - częstomocz, pieczenie przy oddawaniu moczu wtedy należałoby zgłosić się do lekarza rodzinnego i włączyć antybiotyk, jeżeli nie ma takich objawów to furagina powinna wystarczyć. Natomiast wynik TSH 6,93 może świadczyć o istniejącej bądź rozpoczynającej się niedoczynności tarczycy. Należałoby oznaczyć dodatkowo poziomy fT3 i fT4 oraz umówić się do poradni endokrynologicznej. Oczywiście bardzo istotne jest czy badania te były robione z powodu jakichś objawów występujących u Pani czy były to typowe badania kontrolne.
odpowiedź 30 kwietnia 2014 przez (w trakcie specjalizacji z chorób wewnętrznych)
Bardzo dziękuję za interpretację wyników.
Czy mógłby mi Pan dr. odpowiedzieć, dlaczego tak "bardzo istotny" jest powód dla którego przeprowadziłam to badanie?Czy ma to jakiś wpływ na potencjalną diagnostykę leczenia tarczycy?
Badania były wykonywane kontrolnie, nie mam żadnych objawów.
Szanowna Pani,
istotność ta warunkuje dalsze postępowanie. Jeżeli były to badania kontrolne można udać się planowo do poradni - w tej sytuacji endokrynologicznej, natomiast jeżeli występowałyby u Pani jakieś objawy to należałoby przyspieszyć cały proces diagnostyczny i być może od razu wdrożyć leczenie w Poradni POZ. W związku z brakiem objawów radziłbym zarejestrować się na planową wizytę u endokrynologa, oraz wykonać za ok. 4-6 tygodni ponowne oznaczenie TSH oraz fT3 i fT4.
odpowiedź 2 maja 2014 przez (w trakcie specjalizacji z chorób wewnętrznych)
...