• Rejestracja
Wpisz pytanie:
Mobile menu

Usunięcie płuca prawego, rak płuca, przerzuty do wątroby

Badanie jamy brzusznej wykonano metodą spiralną po doustnym oraz przed i po dożylnym podaniu środka kontrastowego. Komora poresekcyjna po stronie prawej, grubości płynu 26mm, płyn w worku osierdziowym grubości 20mm poprzednio 8mm.
Wątroba powiększona z licznymi hypodensyjnymi ogniskami z masywnymi zwapnieniami w porównaniu do badania poprzedniego, ilość i wielkość stabilna, bardziej nasilone zwapnienia. Nowych zmian niezobrazowano. Drogi żółciowe wewnątrz i zewnątrz wątrobowe nieposzerzone.
Pęcherzyk żółciowy o gładkiej pogrubiałej ścianie /obrzęk/ bez widocznych złogów. Wokół wątroby i pęcherzyka ślad płynu.Trzustka niepowiększona o jednorodnej gęstości i gładkich obrysach. Śledziona niepowiększona, jednorodnie wzmacnia się po kontraście. Nadnercza niepowiększone, bez zmian ogniskowych. Nerki o nieposzerzonym układzie kielichowo-miedniczkowym i zachowanej funkcji. Nerka prawa mała, o znacznie scieńczałej warstwie miąższowej. W nerce lewej zmiany torbielowe największe 18mm. Nie stwierdzono obecności powiększonych węzłów chłonnych. Aorta brzuszna zmieniona miażdzycowo z drobnymi przyściennymi skrzeplinami. Zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze kręgosłupa.Co robić dalej?
Jakie domowe sposoby zastosować, aby poprawić stan chorego.
  • zapalenie oskrzeli
  • usunięcie prawego płuca
  • rak płuca
  • przerzuty do wątroby
  • badanie jamy brzusznej
  • powiększona wątroba
  • niepowiększona trzustka
pytanie zadane 23 kwietnia 2014 w Onkologia przez użytkownika Wanda Kwiatkowska

1 odpowiedź

Szanowna Pani,
z analizy przytoczonego opisu badania tomografii komputerowej można wnioskować o stopniu zaawansowania choroby podstawowej pacjenta. W żadnym wypadku nie można na tej podstawie określić jego stanu klinicznego. Ciężko odnieść się więc do Pani pytania jednoznacznie. Nie wiem o co dokładnie Pani chodzi. Rozumiem że leczenie operacyjne było przeprowadzone a następnie pacjent był konsultowany przez onkologa w kwestii ewentualnego dalszego leczenia. W takiej sytuacji wszelkie informacje odnośnie dalszego postępowania powinni Państwo otrzymywać od prowadzącego onkologa. Jedynym leczeniem przyczynowym jest operacja, czasami w przypadku obecności przerzutów w wątrobie można stosować również chemioterapię o ile pacjent zostanie do niej zakwalifikowany.
odpowiedź 24 kwietnia 2014 przez (w trakcie specjalizacji z chorób wewnętrznych)