• Rejestracja
Wpisz pytanie:
Mobile menu

Przepuklina czy chory lewy jajnik?

Początkowo podejrzewali u mnie przepuklinę po lewej stronie( miałam wypukłość, bolało przy podnoszeniu ciężarów)  byłam przygotowywana powoli do zabiegu usunięcia tego. lekarz skierował mnie na usg gdzie wyszło,że to nie przepuklina a powiększony lewy jajnik i  woda  w nim. Pojechałam do ginekologa, ten dał skierowania na marker nowotworowy... wyszedł ok  po czym  skierowanie do szpitala. Przy przyjęciu lekarz stwierdził - ma pani guza wielkość 4 cm, operacja jak najszybciej. O mało zawału tam nie dostałam.

Parę godzin później miałam robione kolejne usg i okazuje się nie ma guza...
w szpitalu zrobili mi  dwa razy badania na marker nowotworowy - pierwszy wynik  podobno bardzo zły, mam raka... powtórne badania - w normie Wypisują mnie ze szpitala, nie wiemy co pani jest...

Dostaje wypis - Zapalenie jajników oraz ostre zapalenie jajowodów.
Idę do swojego ginekologa ten mówi- pani nie miała żadnych zapaleń, coś musieli napisać z czegoś się rozliczyć...
- Dobrze ale co mi w takim razie jest?
- Nie wiem przykro mi to wszystko do widzenia...
  
Boje się.... a  jeśli to jest rak? A ja nawet o tym nie wiem?
  • przepuklina
  • przepuklina po lewej stronie
  • zabieg usunięcia przepukliny
  • usg
  • lewy jajnik
  • woda w jajniku
  • guz w jajniku
  • badanie usg
  • rak
pytanie zadane 21 kwietnia 2014 w Położnictwo i ginekologia przez użytkownika Martusia890604

1 odpowiedź

Szanowna Pani,
markery nowotworowe w przypadku jajnika są tylko jedną z metod diagnostyki. Najważniejsze są badania obrazowe w których uwidacznia się podejrzane zmiany. Do obrazowania zmian macicy, jajowodów i jajników najlepsze jest USG przezpochwowe - rozumiem że takie USG było wykonywane w Szpitalu. Domyślam się że przed hospitalizacją wykonane było USG jamy brzusznej, niestety nie jest to optymalne badanie. W razie wątpliwości najlepiej byłoby wykonać tomografię komputerową jamy brzusznej z kontrastem. To badanie dałoby najpełniejszą odpowiedź czym podejrzana zmiana jest. Oczywiście jeżeli byłaby stwierdzona wtedy konieczna byłaby biopsja a najpewniej usunięcie zmiany. Co do rozpoznania jakie Pani postawiono nie można wykluczyć też zapalenia przydatków, tym bardziej jeżeli w Szpitalu w badaniach nie uwidoczniono zmiany. Myślę że należałoby powtórzyć USG przezpochwowe w dosyć krótkim czasie - może u innego lekarza? a także oznaczyć kontrolnie poziom Ca-125 bo rozumiem że ten marker był u Pani oznaczany. Jeżeli to nie da ostatecznej odpowiedzi i nic się nie wyjaśni to wskazane będzie wykonanie TK. Oczywiście kluczowe w Pani sytuacji jest ocenienie całościowo obrazu klinicznego (w tym również chorób towarzyszących, wieku, leków przyjmowanych itp.).
odpowiedź 22 kwietnia 2014 przez (w trakcie specjalizacji z chorób wewnętrznych)
...