• Rejestracja
Wpisz pytanie:
Mobile menu

Spłycenie fizjologicznej lordozy kręgosłupa lędźwiowego - jak leczyć?

Zrobiono mi rezonans magnetyczny, które wykazało spłycenie fizjologicznej lordozy kręgosłupa lędźwiowego. Dehydratacja i obniżenie krążka międzykręgowego L5-S1. Na tym poziomie przepuklina tylna centralno-prawoboczna uciska przednią ścianę worka oponowego po stronie prawej i kieruje się do prawego zachyłka bocznego, w którym uciskany  jest korzeń nerwowy. Przepuklinie towarzyszą zmiany przerostowe w stawach międzywyrostkowych, zwłaszcza prawym. Osteofity na tylno-bocznych krawędziach trzonów L5 i S1. Wypukliny tylne centralne obustronnie lateralizujące z przewagą po stronie prawej na poziomach L3-L4 i L4-L5.
  • spłycenie fizjologicznej lordozy kręgosłupa lędźwiowego jak leczyć
  • przepuklina
  • zmiany w stawach
  • wypukliny tylne
pytanie zadane 29 marca 2014 w Ortopedia przez użytkownika IWO
zmienione kategorie 31 marca 2014 przez użytkownika moderator

1 odpowiedź

Metoda postępowania w przypadku opisanych zmian zwyrodnieniowo-dyskpatycznych zależy również od aktualnych objawów neurologicznych w przebiegu opisywanej na granicy odcinka lędźwiowego i krzyżowego kręgosłupa przepukliny. Warto udać się z wynikiem badania i płytką z nagranym badaniem do neurochirurga lub neuroortopedy - wspólnie zdecydujecie, czy potrzebny będzie zabieg operacyjny.
Jeśli chodzi o leczenie zachowawcze - wskazane jest przyjmowanie leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych i miorelaksacyjnych, w razie nasilonych dolegliwości konieczny jest odpoczynek i stopniowe wdrażanie rehabilitacji (pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty).
odpowiedź 29 marca 2014 przez (specjalista neurolog)
...