• Rejestracja
Wpisz pytanie:
Mobile menu

Ból głowy, zmęczenie, sennosć, trudnosci w zasypianiu, przybranie na wadze.

Od jakiegoś czasu boli mnie głowa, jest to ból przychodzący nagle i trwający, np.od popołudnia do następnego dnia. Jestem bardzo zmęczona i senna. Wieczorem nie mogę zasnąć. Ograniczyłam słodycze i robię różnorodne ćwiczenia, a mimo tego przybrałam na wadze. Dlaczego?
  • ból głowy
  • przybranie na wadze
  • zmęczenie
  • senność
  • tarczyca
  • tsh
pytanie zadane 21 marca 2014 przez użytkownika Ania

2 odpowiedzi

Szanowna Pani,
Obraz Pani dolegliwości od razu podpowiada, że należy wykonać poziom hormonów tarczycy fT4, fT3 oraz hormonu przysadki - TSH. Podejrzewam u Pani niedoczynność tarczycy. Jednak należy pamiętać, że Pani objawy są bardzo niespecyficzne i mogą mieć bardzo różne, czasem zaskakujące podłoże. Oczywiście wraz z pobraniem krwi na wyżej wymienione badania, musi zostać wykonana podstawowa morfologia oraz poziom cukru, parametry funkcji nerek i wątroby, lipidogram oraz poziom podstawowych jonów. Proponuję również wykonać dobowy profil glikemii. W diagnostyce bólów głowy ważnym elementem jest kontrola ciśnienia tętniczego krwi - zalecam pomiar dwa razy dziennie, w warunkach domowych. Proszę kontrolować przyrost masy ciała zapisując wagę co 4-5 dni. Zalecam również kontrolę diety, która musi być oparta o zasady zdrowego żywienia z dostateczą ilościa witamin i mikroelementów. Po wynikach i wizycie u lekarza proponuję również zwiększenie ilości przyjmowanych płynów do 2 litrów czystej wody dziennie. Pozdrawiam
odpowiedź 21 marca 2014 przez (w trakcie specjalizacji z chirurgii ogólnej)
Szanowna Pani,
zgłaszane objawy są dosyć niespecyficzne. Wiele jednostek chorobowych może przebiegać i je wywoływać. Myślę jednak że z uwagi na Pani płeć przede wszystkim należałoby wykluczyć niedoczynność tarczycy. Wystarczy wykonać podstawowe badania TSH, fT3, fT4 i albo potwierdzi się podejrzenie albo zostanie ono wykluczone. Nie napisała Pani ile ma lat. U kobiet w pewnym wieku - wchodzących w okres menopauzy - również mogą takie objawy występować. Wtedy wynikają one z zaburzeń hormonalnych. Ponadto warto skontrolować sobie ciśnienie tętnicze i udać się do lekarza POZ celem wykonania podstawowego badania fizykalnego i panelu badań laboratoryjnych - morfologia, biochemia, elektrolity celem wykluczenia innych poważnych przyczyn.
odpowiedź 21 marca 2014 przez (w trakcie specjalizacji z chorób wewnętrznych)
...