• Rejestracja
Wpisz pytanie:
Mobile menu

Wynik z badania gastroskopii.

Zgadzam się z Panem Doktorem odnośnie stwierdzenia, że podwyższone CEA do 32.29 przy górnej normie 5,00 może mieć związek z poprzednimi badaniami. Wynik gastroskopii jest następujący: "Przełyk o prawidłowej błonie śluzowej. Linia Z regularna, na wysokości wpustu. Wpust w ocenie na wprost wydolny, w inwersji niewielka niedomykalność. Stan po subtotalnej gastrektomii. Kikut żołądka mały, słabo podatny na insuflację, o wzmożonej motoryce. Błona śluzowa całego kikuta obrzęknięta, zaczerwieniona. Otwór zespolenia żołądkowo-jelitowego drożny, o regularnych obrysach i obrzękniętej, zaczerwienionej błonie śluzowej. Podłączona pętla jelita czczego bez patologii." czy ten wynik może mieć związek z podwyższonym CEA. Proszę odpowiedź Pana Doktora
  • interpretacja wyników badań
pytanie zadane 8 marca 2014 w Diagnostyka laboratoryjna przez użytkownika Ewelina Ficek
zmienione kategorie 10 marca 2014 przez użytkownika moderator

1 odpowiedź

W obecnej sytuacji najbardziej obawiamy się wznowy nowotworu (w związku z podwyższeniem wartości CEA). Wynik badania nie wskazuje bezpośrednio na obecność wznowy, jednak czujny nadzór musi być zachowany - podwyższonego wyniku CEA nie można odnieść do wyniku gastroskopii w sposób pewny, ponieważ brak jest cech, które mogłyby potwierdzić wznowę, a wnioski np. że CEA jest podwyższony z powodu zapalenia muszą być stawiane niezwykle rozważnie ze względu na całą sytuację i wywiad obciążony nowotworem.
odpowiedź 10 marca 2014 przez (w trakcie specjalizacji z neurologii)
Bardzo dziękuję Panie Doktorze. Ja to wszystko wiem. Ja tylko odsuwam wszystkie myśli jak najdalej od siebie. Szukam potwierdzenia, że to nie wznowa bo bardzo się boję o męża.