• Rejestracja
Wpisz pytanie:
Mobile menu

Błonka na układzie moczowym u dziecka do usunięcia

Bolesne oddawanie moczu i kału. Dziecko za każdym razem płakało strasznie, aż się trzęsło. Antybiotyki i maści nie działały, na krótko tylko uśmierzały ból. Podobno dzieci się z tym rodzą, jednak trudno stwierdzić, że coś jest nie tak bo jest ta błonka słabo widoczna.
Było wiele konsultacji i trwało to 3 miesiące, zanim jeden z lekarzy powiedział co to jest. Niestety na maść jest już za późno i podobno zabieg tylko może pomóc.

Chodzi o to, że gdy zostanie to wykryte po narodzeniu można temu zapobiec maściami a z wiekiem gdy błonka jest grubsza, nie da rady. Pan Doktor wytłumaczył, że dlatego tak się dzieje, że towarzyszy temu ból gdyż mocz gromadzi się w tej błonce czy coś takiego.

Pierwszy raz o czymś takim słyszę i dlatego chciałabym, żeby mi ktoś to profesjonalnie wytłumaczył. Dziękuje.
  • problem z oddawaniem moczu
  • ból przy oddawaniu moczu
  • dziecko a ból
  • ból u dziecka
  • błonka na układzie moczowym udziecka
  • błonka
  • układ moczowy
pytanie zadane 24 lutego 2014 przez użytkownika nikita
edycja 24 lutego 2014

1 odpowiedź

Opisywane zjawisko nazywa się zrośnięciem bądź sklejeniem warg sromowych (synechia). Dotyczy to ok. 1% dziewczynek. W leczeniu stosujemy maści albo postępowanie chirurgiczne. Mocz może gromadzić się w kieszonce/zachyłku tworzonym przez błonę występującą między wargami sromowymi. Może również dostawać się do pochwy. Takie zaleganie jest często podłożem do rozwoju stanu zapalnego mogącego wywoływać świąd i ból u dziewczynek. Niewątpliwie należy usunąć przyczynę aby uwolnić dziecko od objawów. Poza chirurgami dziecięcymi problem mogą rozwiązać również urolodzy bądź ginekolodzy dziecięcy. Szybko usunięta przeszkoda nie powinna powodować w przyszłości problemów jednak należy uważnie obserwować dziecko czy problem ten nie nawraca w skutek np. niecałkowitego usunięcia błonki.
odpowiedź 24 lutego 2014 przez (w trakcie specjalizacji z chorób wewnętrznych)
...