• Rejestracja
Wpisz pytanie:
Mobile menu

Problemy z zawrotami głowy w wieku 30 lat

Od jakiegoś czasu mam zawroty głowy i częste bóle. Nie potrafię iść prosto, ponieważ znosi mnie najczęściej w lewa stronę. Dziś moja mama mówiła mi, że to mogą być zaburzenia błędnika, ale nie wiem co to oznacza i czy to poważne? Odczuwam tez ból w okolicy serca. Ściska mnie bądź też bije niepokojąco szybko i pojawiają się lęki i niepokój. Proszę o odpowiedź. Boje się lekarzy i bardzo rzadko chodziłam na wizyty. Może powinnam zacząć? Czekam na odpowiedź.
  • brak równowagi
  • zawroty głowy
  • lęki
  • obawy
  • ból serca
  • kołotanie serca
  • ucisk w klatce piersiowej
  • lekarz
  • badania
  • niepokój
pytanie zadane 11 lutego 2014 przez użytkownika monika30

2 odpowiedzi

Szanowna Pani,
na pewno zgłaszane przez Panią objawy należy potraktować poważnie i wykonać diagnostykę z nimi związaną. Do najczęstszych przyczyn zawrotów głowy należą schorzenia laryngologiczne, neurologiczne i kardiologiczne. Opisywane przez Panią uczucia szybkiego bicia serca i pojawiającego się czasem ucisku mogłyby przemawiać za etiologią kardiologiczną zawrotów głowy. Istotne jest w jakich sytuacjach występują te zawroty głowy i czy zdarzały się utraty przytomności bądź zasłabnięcia. Na pewno konieczne będzie wykonanie EKG spoczynkowego, monitorowanie ciśnienia tętniczego krwi, a być może również wykonanie 24 godzinnego monitorowania EKG metodą Holtera. Nie można jednak po samym wywiadzie wykluczyć również innych przyczyn. Opisywany ból głowy może występować u osób z wysokim ciśnieniem tętniczym jednak równie dobrze może to być efekt zmian w ośrodkowym systemie nerwowym. Radziłbym zacząć mierzyć ciśnienie tętnicze i udać się do swojego lekarza rodzinnego celem wykonania podstawowych badań laboratoryjnych oraz być może badań obrazowych głowy.
odpowiedź 11 lutego 2014 przez (w trakcie specjalizacji z chorób wewnętrznych)
Szanowna Pani,
Niewątpliwie należy zgłosić się do lekarza rodzinnego celem wykonania podstawowych badań, takich jak: morfologia krwi z rozmazem, glukoza w surowicy, podstawowy lipidogram z próbami wątrobowymi oraz podstawowy jonogram, mocznik i kreatynina. Wskazane jest również EKG. Czy problemy z kołataniem serca i ból w tej okolicy występują w spoczynku czy po wysiłku?
Proponuję regularnie zacząć mierzyć ciśnienie krwi tętniczej. Aparaty do pomiarów RR dostępne są w większości aptek i wszystkich sklepach medycznych. Jeśli chodzi o wspomniane zaburzenia funkcji błędnika, to jest to oddzielna jednostka chorobowa, którą można zacząć diagnozować w oparciu o charakterystyczne objawy, jak zawroty głowy (nagłe, silne i krótkotrwałe), oczopląs lub szumy w uszach. Zajmuje się tym specjalista laryngolog. Jednak w pierwszej kolejności zalecam bezwłoczną wizytę u lekarza pierwszego kontaktu. Pozdrawiam
odpowiedź 11 lutego 2014 przez (w trakcie specjalizacji z chirurgii ogólnej)
...