• Rejestracja
Wpisz pytanie:
Mobile menu

Zespol Susaca

Witam! U mojego męża stwierdzono Zespol Susaca.Czy ktoś może choruje na ta chorobę,jeśli może to niech napisze coś o tej chorobie.Jak przebiega, jakie są zmiany i jakie leczenie zastosowali lekarze.Z góry dziekuje i pozdrawiam
  • zespól susaca
  • leczenie przy zespole susaca
  • zmiany przy zespole susaca
pytanie zadane 6 lutego 2014 w Neurologia przez użytkownika Alcia

2 odpowiedzi

Szanowna Pani,
Zespół Susaca czyli waskulopatia siatkówkowo - ślimakowo - mózgowa jest chorobą z grupy mikroangiopatii czyli schorzeń przebiegających z uszkodzeniem małych naczyń krwionośnych (włosowatych, drobnych tętnic i żył). Charakteryzuje się encefalopatią (uszkodzeniem mózgowia), zmianami naczyniowymi w siatkówce oka i utratą słuchu. Sama encefalopatia w zespole Susaca może mieć różny charakter i manifestować się ciężkimi bólami głowy, czasem o charakterze migrenowym. Może także objawiać się zmianami osobowości, splątaniem, upośledzeniem pamięci oraz zaburzeniami psychicznymi. Najważniejszym badaniem służącym rozpoznaniu i ocenie zmian jest MRI mózgowia, w którym stwierdza się mikrozawały w obrębie istoty białej i szarej mózgowia. Ogniska zawałowe występują również w obrębie siatkówki i ślimaka. Patogeneza zespołu nie jest do końca jasna, choć obecnie uważa się, że u podstaw leży proces autoimmunologiczny. Nie ma również ustalonego schematu leczenia zespołu Susaca, U niektórych pacjentów skuteczna jest monoterapia glikokortykosteroidami, cyklofosfamidem lub immunoglobulinami, u innych dobry efekt uzyskuje się dzięki leczeniu skojarzonemu tymi lekami w różnych kombinacjach.
odpowiedź 8 lutego 2014 przez (w trakcie specjalizacji z chirurgii ogólnej)
Ja mam tą ''przyjemność'' chorować na tą ciekawą jak by nie patrzeć chorobę. Najważniejsze że jest to choroba reumatologiczna a nie jak powiedziano mi na początku neurologiczna.
Od półtora roku biorę sterydy encorton już najmniejszą dawkę 5 mg i dodatkowo dużo witamin głównie wapno i magnez, wieczorem Acard i Aspargin.  Obecnie jestem pod opieką doktora z Poznania w Szpitalu na 28 czerwca. Raz na miesiąc albo półtora jeżdżę do szpitala i dostaje wlewy imunoglobulin. Obecnie jest dobrze w porównaniu do początku jak człowiek pomyśli to łzy same nachodzą, ale trzeba wziąć się w garść bo życie jest tylko jedno.  
Mało kto coś wie o tej chorobie więc trzeba uważać bo jest dużo hien na rynku lekarskim, sam jestem tego przypadkiem ale to tylko ludzie. Jak chcesz coś więcej wiedzieć to napisz m.nozewski@wp.pl
Potrzebuję pomocy w sprawie tej choroby
Witam piotr.matlosz0901@wp.pl mogę odpowiedzieć na kilka pytań choruje na te chorobe od 1.5 roku
odpowiedź 13 lutego 2017 przez użytkownika Piotr m
...