• Rejestracja
Wpisz pytanie:
Mobile menu

Jak pomóc osobie z zaburzeniami socjopatycznymi?

Nazywam się Patrycja , znajduje się w młodzieżowym ośrodku wychowawczym mam 17 lat. Mój chłopak ma na imię Adam ma lat 23, jesteśmy razem już 3 lata. Jakiś czas temu wykryli u niego coś  takiego jak Zaburzenia socjopatyczne znacznie upośledzające zdolności empatyczne ... Jest mi bardzo ciężko ale pomimo naszych kłótni i ciągłych jego kłamstw chciałabym mu pomóc.
Czy to jest możliwe ? Czy mogłabym jakoś mu pomóc? Nie daję już sobie rady.. Z góry dziękuje za odpowiedzi i mam nadzieje że będziecie mogli mi pomóc..
  • jak pomóc osobie z zaburzeniami socjopatycznymi
  • zaburzenia socjopatyczne
  • leczenie zaburzeń socjopatycznych
pytanie zadane 2 lutego 2014 w Psychiatria przez użytkownika karolinka1997152

1 odpowiedź

Szanowna Pani,
zaburzenia socjopatyczne należą do zaburzeń osobowości. Uwidaczniają się w wyraźnym braku przystosowania do życia w społeczeństwie. Niestety, leczenie zaburzeń osobowości należy do najtrudniejszych wyzwań dzisiejszej psychiatrii. Do tego osoby cierpiące na zaburzenia osobowości rzadko podejmują leczenie, zmagając się z objawami przez całe życie. Jedyną chyba drogą do zmiany niekorzystnych, patologicznych zachowań jest psychoterapia z doświadczonym terapeutą. Gdy chorzy zostaną zmuszeni przez sąd lub rodzinę do rozpoczęcia leczenia, najczęściej starają się udowodnić terapeucie, że ich obecność u niego jest bezcelowa i że nie mają żadnych zaburzeń. Pani rola jest tu również bardzo ważna, polegająca na zrozumieniu Pani chłopaka i wspieraniu jego uczestnictwa w psychoterapii. Dla jasności dodam tylko, że jako osoba bliska nie może Pani stać się jego terapeutką, powinno się to zostawić specjalistom. Pozdrawiam
odpowiedź 1 marca 2014 przez (w trakcie specjalizacji z chirurgii ogólnej)
...