• Rejestracja
Wpisz pytanie:
Mobile menu

Kaszel, zapchany nos

Nie wiem gdzie szukać pomocy i co mi jest. Mam nieustający kaszel, mokry, a potem suchy, suchość w jamie nosowej, ciężko się oddycha przez nos, nie ma gorączki. Jak tak długo kaszle, około tydzień, to zaczyna się ogólne osłabienie organizmu, szybko się męczę,stale mi zimno, boli mnie w plecach od kaszlu. Jest to ból który kłuje, albo takie ciepło się robi na plecach. Boję się, że to może być zapalenie płuc. Doktor mnie bada w przychodni i mówi,że nic nie słychać, osłuchowo jest czysto. Pani doktor stwierdziła, że to może być alergiczny nieżyt nosa. Nie wiem jak mam się leczyć, żeby w końcu wyzdrowieć. Palę papierosy, mam 41 lat. Proszę o rade specjalistę.
  • zapalenie płuc
  • alergiczny nieżyt nosa
  • uporczywy kaszel
pytanie zadane 16 stycznia 2014 w Choroby płuc przez użytkownika Eva

2 odpowiedzi

Kaszel o zmiennym charakterze, nieżyt nosa i brak gorączki rzeczywiście najbardziej przemawiają za podłożem alergicznym opisywanych objawów - dobrze byłoby wykonać w związku z tym podstawową diagnostykę alergiczną, przynajmniej testy skórne, ab potwierdzić, bądź wykluczyć alergię. Następcze ogólne osłabienie organizmu, męczliwość, uczucie zimna mogą przemawiać za nawracającymi infekcjami w obrębie dróg oddechowych, nawet pomimo braku gorączki i zmian osłuchowych w badaniu fizykalnym. O zapaleniu płuc nie myślałbym w pierwszej kolejności, jest mało prawdopodobne jego przeoczenie. Z badań dodatkowych można wykonać RTG klatki piersiowej, w którym oprócz zmian zapalnych będzie można wykluczyć inne nieprawidłowości. Dobrze byłoby wykonać podstawowe badania z krwi: morfologię krwi, CRP, oznaczyć poziom TSH, glukozę na czczo, wykonać EKG. Niestety palenie papierosów w wielu schorzeniach układu oddechowego może nasilać występujące już objawy.
odpowiedź 17 stycznia 2014 przez (specjalista neurolog)
przywrócone 10 czerwca 2015 przez Lek. Mariusz Kłos (specjalista neurolog)
W takiej sytuacji warto zacząć od wykonania zwykłego badania RTG klatki piersiowej. Powinno wykazać u Pani obecność zmian naciekowych jeśli zapalenie faktycznie jest obecne - jednak z uwagi na brak zmian osłuchowych i gorączki jest to raczej mało prawdopodobne. Radiogram klatki piersiowej pozwoli wstępnie wykluczyć również obecność innych niepokojących zmian. Z uwagi na wywiad palenia papierosów można również pomyśleć o występowaniu u Pani przewlekłej obturacyjnej choroby płuc która mogłaby objawiać się kaszlem. Jednak również ta choroba powinna dawać zmiany przy osłuchiwaniu płuc. W celu jej wykluczenia konieczne jest wykonanie spirometrii. Badanie to może już zlecić tylko specjalista - pulmonolog. Patrząc na całokształt Pani objawów warto rozważyć podejrzewane przez lekarza rodzinnego alergiczne źródło dolegliwości. Tym bardziej jeśli objawy utrzymują się od pewnego czasu i ich schemat się powtarza. Niestety taka diagnostyka jest już typowo domeną lekarzy specjalistów, lekarz rodzinny może wystawić Pani skierowania do nich.
odpowiedź 19 stycznia 2014 przez (w trakcie specjalizacji z chorób wewnętrznych)
...