• Rejestracja
Wpisz pytanie:
Mobile menu

Czy moje dzieci zachorują na RZS?

Witam! Matka mojego męża od lat choruje na reumatoidalne zapalenie stawów. Wiem że choroba ta jest dziedziczona genetycznie. W związku z tym mam pytanie, jak duże jest ryzyko wystąpienia choroby u mojego męza i naszych dzieci, czy można robić jakieś badania potwierdzające odziedziczenie tej choroby i czy istnieje sposób, aby zapobiec zachorowaniu przez dzieci. Z góry dziękuję za odpowiedź.
  • reumatoidalne zapalenie stawów
  • dziedziczenie reumatoidalnego zapalenia stawów
  • rzs
  • dziedziczenie rzs
  • ryzyko rzs
  • ryzyko reumatoidalnego zapalenia stawów
pytanie zadane 12 stycznia 2014 w Genetyka przez użytkownika kasia
zmienione kategorie 13 stycznia 2014 przez użytkownika moderator

1 odpowiedź

Szanowna Pani,

Przyczyna wystąpienia reumatoidalnego zapalenia stawów jest złożona i rzeczywiście obciążenie genetyczne jest jednym z istotnych czynników. Nie sposób jednak przy obecnym stanie wiedzy przeprowadzić badania, które pozwolą w procentach podać ryzyko wystąpienia choroby.
Samo wykrycie w badaniach genów, które wiążą się ze zwiększonym ryzykiem RZS (wykazuje się związek różnych wariantów genów układu zgodności tkankowej HLA-DR) będzie oznaczać tylko, że u danej osoby jest większa podatność na zachorowanie niż u ludzi z innymi wariantami tych genów. W żadnym wypadku nie będzie oznaczać, że taka osoba na pewno zachoruje.
W literaturze podaje się, że ryzyko zachorowania dzieci, których jeden z rodziców jest chory na RZS jest 2-5 razy większe niż w populacji ogólnej.

Co więcej, reumatoidalne zapalenie stawów nie jest chorobą czysto genetyczną. Uważa się, że dziedziczy się pewną skłonność do zachorowania, natomiast za wystąpienie lub nie choroby odpowiedzialne są czynniki środowiskowe. Nie jest jednak poznany czynnik bezpośrednio zapoczątkowujący chorobę. W badaniach wykazuje się związek zakażenia pewnymi wirusami i bakteriami, paleniem papierosów czy stresem, które zwiększają ryzyko zachorowania, czy wręcz podejrzewane są o inicjowanie odpowiedzi zapalnej.

Przy obecnym stanie wiedzy nie umiemy zapobiegać wystąpieniu choroby, ale wczesne wykrycie i odpowiednie leczenie daje szanse na uzyskanie długotrwałej remisji, jeśli choroba już wystąpi.
odpowiedź 13 stycznia 2014 przez
...