• Rejestracja
Wpisz pytanie:
Mobile menu

Czy to nowotwór?

Wyczułam u mojej 11 letniej córki guz w piersi lewej o wielkości 1zł. Jest blisko sutka, dokładnie wyczuwalna kulka, jakby otorbiony. Co to jest? Wizytę u pediatry mam za 2 dni, czy powinnam zgłosić się do lekarza specjalisty?
  • guz na piersi u dziecka
  • guz na piersi u dziewczynki
  • guzek na piersi
  • otorbiony guzek w okolicach sutka
pytanie zadane 7 stycznia 2014 w Onkologia przez użytkownika Ela
zmienione kategorie 7 stycznia 2014 przez użytkownika moderator

1 odpowiedź

Szanowna Pani!

Zmiany guzowate sutka u dziewcząt w okresie dojrzewania są problemem dość częstym, na szczęście większość z nich ma charakter niezłośliwy i ustępuje samoistnie. U dorastających dziewczynek najczęstszą zmianą są gruczolakowłókniaki, których powstawanie wiąże się ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi zachodzącymi w tym wieku. Małe zmiany, takie jak u pani córki, zwykle się obserwuje, ponieważ mogą samoistnie się zmniejszyć czy wręcz ustąpić. Sądzę, że wizyta u lekarza pediatry na tym etapie w zupełności wystarczy. Z pewnością pogłębi on wywiad lekarski i przeprowadzi odpowiednie badanie przedmiotowe. W razie jakichś wątpliwości może on zlecić badanie USG sutka. Warto pamiętać, że w tym wieku badanie mammograficzne jest zwykle nieprzydatne, a często wręcz niemożliwe do oceny.
Oczywiście taki guzek może mieć też inny charakter, czy to zmiany włóknisto-torbielowatej, torbieli, a nawet zmiany pourazowej. Decydujące będzie tutaj badanie jakie przeprowadzi pediatra. Nowotwory złośliwe u dziewczynek w wieku pani córki są niezwykle rzadkie.

Pozdrawiam!
odpowiedź 7 stycznia 2014 przez
...