• Rejestracja
Wpisz pytanie:
Mobile menu

Co oznacza wynik z gastroskopii u 14 latka. Czy to celiakia?

Dzień dobry. Syn 14 lat cierpi na przewlekłe zaparcia. Leczony preparatem Forlax i Mentholaxin. Brak możliwości całkowitego wypróżnienia, oddaje stolce w bardzo małych ilościach co 5-6 dni. W badaniu wlewie doodbytniczym stwierdzono zaleganie mas kałowych w jelicie grubym. Brak możliwości oczyszczenia jelita ze stolca, leki jak i lewatywy nie pomagają. W badaniach laboratoryjnych stwierdzono dodatnie wyniki badań serologicznych w kierunku celiakii. Wykonano badanie gastroskopii, gdzie stwierdzono:
- dwunastnica (cz.zstępująca): Błona śluzowa dwunastnicy z obrazem częściowego skrócenia kosmków, rozrostem części kryptowej i zwiększeniem limfocytozy śródnabłonkowej do 50/100E. Obraz jak w stopniu 3A w/g skali Marsha.
-opuszka dwunastnicy: Błona śluzowa dwunastnicy o ubogo reprezentowanej części kosmkowej (aspekt techniczny). IEL ogniskowo do 40/100E, część kryptowa z zaznaczoną aktywnością mitotyczną.
- żołądek (antrum+ trzon): Przewlekłe zapalenia błony śluzowej żołądka (+), bez cech aktywności. Naciek zapalny limfoplazmatycznokomórkowy, rozproszony o małym nasileniu, bez cech metaplazji jelitowej i zaniku śluzówki. Nie stwierdzono obecności H. pylori. Czy ten wynik oznacza, że przyczyną zaprać jest celiakia? Bardzo proszę o odpowiedź.
  • celiakia
  • wynik gastroskopii
pytanie zadane 4 listopada 2021 w Gastrologia przez użytkownika Agatek

Zaloguj lub zarejestruj się, aby odpowiedzieć na to pytanie.

...