• Rejestracja
Wpisz pytanie:
Mobile menu

WYSOKI CHOLESTEROL

mieszkam kilkanascie lat w norwegi  i mam 60 lat .osttnie badania to b wysoki cholesterol zly bo az 850  ich norma 250 .lekarze twierdza ze to genetyczne i nic nie pomogli .nie dali leku i sprawa zakonczona .co robic /boje sie \mialam 3 operacje na zylaki nog  mam straszne kolatanie serca i bardzo sie mecze .prosze o pomoc  BLAGAM O JAKAS INFORMACJE .z calego serca dziekuje .pozdrawiam urszula
  • tagi
pytanie zadane 22 listopada 2018 przez użytkownika ULKA

2 odpowiedzi

Szanowna Pani,   
na pewno taki wynik wymaga powtórzenia i dodatkowo oznaczenia poszczególnych frakcji cholesterolu a także triglicerydów. Jeżeli lekarze podejrzewają tło genetyczne - czyli tzw. hiperlipidemię rodzinną powinni Panią skierować na dalsze badania celem potwierdzenia. Dodatkowo wydaje się wskazane włączenie mimo wszystko leku obniżającego cholesterol - natomiast decyzja ta może być podjęta tylko przez lekarza bezpośrednio Panią prowadzącego i mającego wgląd w wyniki badań. Oczywiście to co Pani może zrobić sama to modyfikacja swoich nawyków żywieniowych - czyli stosowanie diety niskotłuszczowej, lekkostrawnej z dużą podażą owoców i warzyw. To nie wymaga konsultacji bezpośredniej.
odpowiedź 31 grudnia 2018 przez (w trakcie specjalizacji z chorób wewnętrznych)
Mojej mamie znacznie obniżyło cholesterol używanie polecanych margaryn (może pomogło samo to, że odłożyła masło i przerzuciła się na margarynę).

Koniecznie zadbaj o dietę. Dietetyk powinien pomóc Ci dobrać dietę, która obniży poziom choresterolu.
odpowiedź 1 marca przez użytkownika SkalaR
Dzień dobry,

Pozwolę się nieco "podpiąć" pod pytanie, a mianowicie - mam problem z podwyższonym cholesterolem i trójglicerydami. Nie jest to jakiś ogromny problem, nie mniej jednak - staram się z tym walczyć. Stosowałam suplementy diety, ale bez większych efektów. Czy mógłby jakiś lekarz rzucić okiem na wskazówki dietetyczne z tego artykułu:

https://zdrowitek.pl/jak-obnizyc-trojglicerydy-domowymi-sposobami-dieta/

Czy wprowadzenie takich zmian będzie wystarczające, czy niezbędne są następne konsultacje?
...