• Rejestracja
Wpisz pytanie:
Mobile menu

co oznacza kod 2002687967 w badaniu histopatologicznym fragmentów polipa hiperplastycznego odbytnicy

"W trakcie kolonoskopii usunięto polip hiperplastyczny odbytnicy ( 3 mm). Rozpoznanie D-12.8 Nowotwór niezłośliwy ( odbytnica). Wynik badania hist-pat.: charakter zmiany : zmiana pierwotna, kod.2002687967; Fragmenty polipa hiperplastycznego śr. ok.2 mm. Ocena doszczętności wycięcia niemożliwa ( rozfragmentowanie materiału."
Bardzo proszę o wytłumaczenie, co oznacza kod, dlaczego nie usuwa się takiej zmiany w całości? Na wizytę u gastroenterologa muszę poczekać, a trochę się niepokoję. Serdecznie pozdrawiam
  • polip hiperplastyczny odbytnicy
pytanie zadane 14 maja 2018 w Choroby wewnętrzne przez użytkownika AnnaG

1 odpowiedź

Szanowna Pani,   
kod opisany w wyniku jest tylko i wyłącznie numerem przypisanym danemu wycinkowi - taka informacja identyfikacyjna preparatu histpatologicznego. Co do samego wyniku - polipy hiperplastyczne same w sobie są zmianami łagodnymi, obecnie uważa się że przy dłuższej ich obecności istnieje ryzyko wystąpienia gruczolaka jelita grubego lub nawet rozwoju raka jednak dotyczy to zmian dużych tzn. powyżej 1cm. W Pani przypadku zmiana była najpewniej niewielka. Co do braku możliwości oceny doszczętności - niekiedy zdarza się że w trakcie usuwania polipa dochodzi do jego pofragmentowania i w takiej sytuacji patomorfolog nie jest w stanie w pełni ocenić czy zmiana została usunięta całkowicie. Nie podaje Pani żadnych informacji ze swojego dotychczasowe wywiadu medycznego ani dolegliwości klinicznych lub objawów więc pełna ocena medyczna i ustalenie wskazań są ograniczone - jednak najpewniej gastrolog będzie chciał wykonania kontrolnej kolonoskopii w ciągu 5-10 lat - niestety nie opisuje Pani również wyniku samej kolonoskopii jednak zakładam że poza polipem nie było tam żadnych innych odchyleń.
odpowiedź 7 czerwca 2018 przez (w trakcie specjalizacji z chorób wewnętrznych)
...