• Rejestracja
Wpisz pytanie:
Mobile menu

Próby wątrobowe

Witam serdecznie moim problemem są kiepskie wyniki badania krwi chodzi dokładnie o próby wątrobowe oto najnowsze wyniki to alat 90 u/l aspat 44 u/l GGTP 185 u/l
poza tym na Haschimoto Euhyrox N 100  nadciśnienie Tarczyca) i depresje biorę leki  Latacin 75mg  1.0.0 Deprexolet10mg czasami przed snem i w razie W Alprox 0.5mg (depresia) Triplixam n5mg+1.25+5mg (ciśnienie)  zapomniałem o dnie ,moczanowej  milurit 100 mg ,mam również niedobór witaminy  D3 lekarka przepisała mi  Dekristol 20000 i.e jeden raz w tygodniu najbardziej martwie się jednak o wątrobe bo ma zaledwie 43 lata i co dalej ..... czy jest ze mną aż tak żle? proszę o pomoc !!!
  • wątroba (depresja)
pytanie zadane 15 grudnia 2017 w Choroby wewnętrzne przez użytkownika Sebastian
otagowane ponownie 15 grudnia 2017

1 odpowiedź

Szanowny Panie,   
przyczyn podniesionych wartości prób wątrobowych jest bardzo dużo. Najważniejsza jest ocena ich dynamiki zmian - tzn. wykonanie badań kontrolnych z ponowną oceną podniesionych wartości oraz pozostałych enzymów oceniających funkcję wątroby - cholinesteraza, fosfataza alkaliczna i bilirubina. Dodatkowo w takiej sytuacji na pewno konieczne jest wykonanie badania ultrasonograficznego jamy brzusznej. Kluczową informacją jest ewentualne występowanie problemów z wątrobą w przeszłości, wywiad nadużywania alkoholu, kamicy żółciowej itp. Wśród pozostałych przyczyn podniesionych wartości enzymów wątrobowych znajdują się przede wszystkim infekcje - od niewielkich zakażeń wirusowych, poprzez CMV, EBV aż po zapalenia wątroby (WZW typu A, B czy C) aż na HIV kończąc. Oczywiście predyspozycja do tych zakażeń musiałaby występować - czyli jakieś czynniki ryzyka. Dodatkowo opisuje Pan stosowanie dużej ilości leków - niektóre z nich mogą podnosić nieznacznie poziom prób wątrobowych. W sytuacji braku pewnego rozpoznania i braku zmian w USG można spróbować zastosować preparaty osłonowe na wątrobę - Essentiale, Hepatil i powtórzyć parametry. Na pewno powinno to być czynione pod kontrolą lekarza POZ który przy braku poprawy skieruje Pana na dalszą diagnostykę.
odpowiedź 21 listopada 2018 przez (w trakcie specjalizacji z chorób wewnętrznych)
...