• Rejestracja
Wpisz pytanie:
Mobile menu

co oznacza wynik z wycinków błony śluzowej jelita grubego

Witam, w związku z dolegliwościami występującymi w okolicach odbytu (pieczenie i swędzenie) oraz brakiem reakcji na dotychczasowe leczenie (maści, czopki) i również brakiem jakichkolwiek zmian w kanale (badanie rektoskopowe) pobrano wycinki do badania histopatologicznego. Opis jak poniżej:
"Wycinki błony śluzowej jelita grubego z niewielkim przekrwieniem i obrzękiem zrębu oraz obecnością ognisk limfoplazji w lamina propria. Nie stwierdza się zaburzeń architektoniki ani destrukcji krypt. Brak ziarniaków histoccydoidnych.
Obraz morfologiczny jelita grubego o budowie histologicznej w granicach normy. Nie ma wykładników choroby z kręgu IBD, dysplazji nabłonka ani utkania inwazyjnego nowotworu"
Dodam, że z problemem walczę od około 3 lat (bezskutecznie), a bywa, że jest mocno uciążliwy.
Z góry dziękuję za przetłumaczenie "na polski" wyniku :) i ukierunkowanie co dalej z tym robić. Rozumiem, że limfoplazja to stan zapalny ale przez co wywołany ? on może dawać uczucia swędzenia i pieczenia ? jak to leczyć ?
  • wynik badania hist pat jelita gurbego co oznacza
pytanie zadane 24 października 2017 w Gastrologia przez użytkownika Q

1 odpowiedź

Szanowny Panie,
Zmiany o typie limfoplazji w obrębie błony śluzowej jelita świadczą jedynie o tym, że pojawił się tam element układu limfatycznego, który może świadczyć o miejscowym stanie zapalnym. To zmiany bardzo niespecyficzne, nie potrafię odpowiedzieć na pytanie czy to właśnie jest przyczyną Pana dolegliwości. Uważam, że najważniejszą informacją jest to, że nie stwierdzono zmian charakterystycznych dla ciężkich chorób zapalnych jelit (jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego lub choroba Leśniowskiego - Crohna) jak również cech zmian nowotworowych. Proponuję konsultację gastroenterologiczną, do rozważenia również konsultacja z gastroenterologiem lub chirurgiem zajmującymi się leczeniem problemów typowo proktologicznych. Pozdrawiam
odpowiedź 19 listopada 2017 przez (w trakcie specjalizacji z chirurgii ogólnej)
...