• Rejestracja
Wpisz pytanie:
Mobile menu

Zmiany w kręgosłupie szyjnym

Z uwagi na częste bóle w karku (na pograniczu z szyją) w lipcu miałam zrobiony mr kręgosłupa szyjnego. Oto jego wynik:
Badanie MR kręgosłupa wykonano w sekwencji TSE, SPAIR i DRIVE 3D SENSE w obrazach T1, T2 zależnych w płaszczyznach poprzecznych i strzałkowych.

Zniesienie fizjologicznej lordozy szyjnej z tworzeniem patologicznej kyfozy ze szczytem na poziomie C5-C6. Trzony kręgowe prawidłowej wysokości z osteofitozą na przednich i tylnych krawędziach trzonów. Krążki międzykręgowe z dehydratacją od C2 do C7 i zwężeniem C5-C7, poza tym prawidłowej wysokości bez zmian patologicznych. Uwypuklenie pierścienia włóknistego C3-C4. Na poziomie C4-C6 widoczna 2 mm centralna przepuklina krążka międzykręgowego uciska worek oponowy i przednią powierzchnię rdzenia szyjnego. Na poziomie C5-C6 widoczna 3 mm centralno-boczna prawostronna podwięzadłowa aktywna protruzja krążka międzykręgowego uciska worek oponowy i przednią powierzchnię rdzenia szyjnego. Umiarkowane zwężenie kanału kręgowego. Rdzeń szyjny bez zmian patologicznych.

Co to oznacza na prosty język – czy jest to stan do rehabilitacji, czy raczej nastawić się na operację? Nadmieniam, że mam 56 lat.

Z góry dziękuję za wszystkie informacje.
Mariola
pytanie zadane 5 sierpnia 2017 w Rehabilitacja medyczna przez użytkownika mariola

1 odpowiedź

Szanowna Pani,
Zmiany opisywane w rezonansie kręgosłupa, jak również dolegliwości bólowe (o jednak dość dużym nasileniu jak domniemam) powinny skierować Panią w pierwszej kolejności jednak do poradni neurochirurgicznej celem porozmawiania o operacji kręgosłupa, uzyskania informacji na temat wszystkich pozytywnych, jak i negatywnych stron zabiegu w obrębie kręgosłupa. Nie można na łamach portalu internetowego jednoznacznie powiedzieć, czy kwalifikuje się Pani do zabiegu operacyjnego, czy nie. Taką decyzję należy pozostawić specjaliście oraz Pani po odbyciu rozmowy z doktorem. Podczas wizyty proszę również zapytać o możliwości rehabilitacyjne, dobrze dobrany zestaw zabiegów i ćwiczeń może ograniczyć dolegliwości bólowe, jednak z pewnością nie cofnie dość zaawansowanych zmian w obrębie kręgosłupa. Skierowanie do poradni specjalistycznej można uzyskać w gabinecie lekarza rodzinnego. Pozdrawiam
odpowiedź 7 sierpnia 2017 przez (w trakcie specjalizacji z chirurgii ogólnej)