• Rejestracja
Wpisz pytanie:
Mobile menu

Nukleoplastyka czy Discogel?

Witam,
6 czerwca 2017 r. miałem zrobiony rezonans. Oto jego wynik:

Badanie MR kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego wykonano w sekwencji TSE, SPAIR i DRIVE HR w obrazach T1, T2 zależnych w płaszczyznach poprzecznych i strzałkowych.
Lewostronne wygięcie kręgosłupa lędźwiowego. Trzony kręgowe prawidłowej wysokości bez cech przebudowy kostnej. Krążki międzykręgowe niskie z dehydratacją o różnym stopniu nasilenia od L1 do S1, poza tym bez zmian patologicznych. Uwypuklenie pierścieni włóknistych od L1 do L4, na poziomie L4-L5 widoczna 4 mm centralno-boczna obustronna do zachyłków z przewagą zmian po stronie prawej przepuklina krążka międzykręgowego uciska worek oponowy i odpowiedni korzeń nerwowy po stronie prawej. Zmiany zwyrodnieniowe w stawach międzykręgowych od L1 do L5 z przerostem kostnym – zwężają kanał kręgowy do 10 mm w wymiarze strzałkowym. Torbiele Tarlova na poziomie S2 do 15 mm. Stożek rdzenia kręgowego bez zmian patologicznych.

Bóle (lekkie lub średnie) mam centralnie tuż nad pośladkami (tak jakby staw k.-b.), czasami też punktowy ból w lewym pośladku (pośrodku) i sporadycznie pojawia się mrowienie w lewym udzie po zewnętrznej stronie oraz ból lewej stopy po obu stronach podeszwy. Te ostatnie zaczęły się pojawiać, jak pozwoliłem sobie na podmianę wody w oczku wodnym (kilkadziesiąt wiader na pochylonym i zrotowanym kręgosłupie). Aktualny rehabilitant stwierdził też skrócenie lewej nogi z uwagi na przykurcze mięśni nad czym pracuję rozciągając je.

Z uwagi na to, że dolegliwości bólowe dokuczają mi już od ok. 2 lat zaczynam się zastanawiać nad zabiegiem nukleoplastyki lub discogel. Co o tym sądzicie? Czy przy takich zmianach i bólach któryś z nich może mi pomóc?
pytanie zadane 9 lipca 2017 w Neurologia przez użytkownika tadeusz123

1 odpowiedź

Szanowny Panie,   
niewątpliwie warto skonsultować się z ortopedą/neurochirurgiem, specjalizującym się w chirurgii kręgosłupa. Przed ostateczną kwalifikacją do zabiegu operacyjnego konieczne jest bezpośrednie badanie pacjenta. Natomiast na samej podstawie wyniku badania obrazowego i Pana dolegliwości, można stwierdzić że problemy mają charakter postępujący, widać że jest Pan osobą aktywną, więc może Pan wynieść więcej korzyści z wykonania operacji. Wśród wskazań do zabiegu znajdują się m.in. zaburzenia czucia, ruchomości kończyn, bóle o silnym natężeniu uniemożliwiające normalną aktywność. W wyniku rezonansu opisywane są zarówno zmiany zwyrodnieniowe (z nimi niewiele się da zrobić) jak i dyskopatyczne - które jak najbardziej mogą być kwalifikowane do interwencji zabiegowej. Co rodzaju samego zabiegu - wiele zależy od doświadczeń ośrodka w którym miałby być Pan operowany.
odpowiedź 22 września 2018 przez (w trakcie specjalizacji z chorób wewnętrznych)
...