• Rejestracja
Wpisz pytanie:
Mobile menu

Różnica bólu między rwą kulszową a dyskopatią

Kilka dni temu zdiagnozowano u mnie zapalenie korzonków. Koleżanka, po usłyszeniu objawów, powiedziała, że to jest dyskopatia. Czy jest jakaś istotna różnica w odczuwaniu bólu między tymi stanami lub czy jedno wiąże się z drugim? Dodam jeszcze, że mam stwierdzoną dysplazmię prawego stawu biodrowego, a właśnie po prawej stronie mnie najbardziej boli. Czy może być to powiązane?
  • dyskopatia
  • rwa kulszowa
  • zapalenie korzonków
  • rwa kulszowa a dyskopatia
  • różnica bólu między rwą kulszową a dyskopatią
pytanie zadane 1 stycznia 2014 w Ortopedia przez użytkownika Siowa
zmienione kategorie 1 stycznia 2014 przez użytkownika moderator

1 odpowiedź

Rwa kulszowa jest pojęciem odnoszącym się do objawów związanych z uciskiem na sam nerw kulszowy lub na nerwy rdzeniowe (w tym ich korzenie) wychodzące z kręgosłupa i tworzące nerw kulszowy.
Przyczyną rwy kulszowej może być dyskopatia lub inna patologia np. guz, stan zapalny.
Dyskopatia jest pojęciem oznaczającym patologię w obrębie krążków międzykręgowych (dysków) - w zasadzie najczęściej jest używana w kontekście wypadnięcia fragmentu krążka międzykręgowego (czyli tzw. przepukliny) - taki "wypadnięty" fragment może uciskać korzenie nerwów rdzeniowych dając objawy rwy kulszowej.
Zapalenie korzonków potocznie nie odnosi się ściśle do zapalenia w obrębie korzeni nerwów rdzeniowych, a do ucisku na korzenie nerwowe na tle właśnie dyskopatii.
Jeśli chodzi o wszelkie zmiany w obrębie stawów kończyn dolnych to mają one wpływ na powstawanie i rozwój zmian zwyrodnieniowych, dyskopatycznych, w obrębie kręgosłupa.
odpowiedź 2 stycznia 2014 przez (specjalista neurolog)
...