• Rejestracja
Wpisz pytanie:
Mobile menu

Niski kortyzol, a silne poty i osłabienie

Od 7 lat leczę się na niedoczynność tarczycy. Z uwagi na to, że od 2 miesięcy bardzo silnie się pocę i jestem osłabiona, byłam u mojej endokrynolog, która kazała mi zrobić badania.
Oto ich wyniki: TSH 0,767 µlU/ml, FT4 16,38 pmol/l, fosforany nieorganiczne 0,99 mmol/l, wapń całkowity 2,38 mmol/l, kortyzol o 8 rano 31,8 nmol/l, wapń w moczu 9,42 mmol/l, wapń w moczu (DZM) 11,77 mmol/24h.
Miałam też robione USG tarczycy: prawy płat tarczycy o wym. ok. 12 x 13 x 45 mm, lewy ok. 10 x 11 x 40 mm, cieśń w normie. Miąższ tarczycy o prawidłowej echogeniczności, dość jednorodny, bez wyodrębniających się zmian ogniskowych. Obecności powiększonych węzłów chłonnych szyjnych nie stwierdzam.
Z leków aktualnie biorę Euthyrox N 75 rano na czczo, Vigantol 3 krople w obiad i Atoris 20 mg na noc (z uwagi na podwyższony cholesterol).
Niestety moja lekarka jest na miesięcznym urlopie i stąd prośba o interpretację wyników i może jakieś rady – co to może być, co z tym robić?. Niepokoi mnie niski poziom kortyzolu i wspomniane osłabienie wraz z silnymi potami. Wystarczy, że chwilę postoję i już jestem cała zlana potem. Ponadto – też od około 2 miesięcy odczuwam silny ból lewego łokcia. Nadmienię, że mam 55 lat i nadwagę spowodowaną tarczycą, a ciśnienie jest w normie.
  • niski poziom kortyzolu
  • silne zlewne poty
  • osłabienie
pytanie zadane 25 września 2016 w Endokrynologia przez użytkownika mariola

1 odpowiedź

Szanowna Pani,  
zawsze warto przytoczyć normy obowiązujące w laboratorium w którym wykonywane było badanie ponieważ one są różne dla poszczególnych placówek. Jednak niezależnie od tego poziom kortyzolu porannego jest u Pani obniżony. Wyniki oznaczeń TSH i FT4 są prawidłowe, więc to raczej nie z powodu niedoczynności tarczycy (nieadekwatnej dawki leku) występują u Pani zgłaszane objawy. Ich przyczyn może być bardzo wiele, poza endokrynologicznymi m.in. najczęściej kardiologiczne. Jeżeli występuje u Pani niedoczynność tarczycy to istnieje również ryzyko że nie tylko ta oś hormonalna jest zachwiana - to mogłoby tłumaczyć obniżony poziom kortyzolu. Na pewno po konsultacji wyników z endokrynologiem wskazane będzie poszerzenie diagnostyki laboratoryjnej celem wykluczenia np. niedoczynności podwzgórza czy przysadki (struktur w centralnym systemie nerwowym). Kolejną przyczyną zgłaszanych dolegliwości może być tzw. zespół metaboliczny - nasilony np. przyrostem masy ciała znaczącym w ostatnim okresie. Występowanie nadwagi i zaburzeń hormonalnych i lipidowych wiąże się ze zdecydowanie większym ryzykiem rozwoju niewydolności serca i choroby niedokrwiennej serca dlatego wskazane na pewno byłoby wykonanie badania ECHO serca i EKG. Dodatkowo należy wykonać podstawowe badania laboratoryjne - morfologię, elektrolity, kreatyninę, alat - aby wykluczyć pozostałe choroby i niewydolności innych narządów wewnętrznych. Również dobrze byłoby zrobić zdjęcie RTG klatki piersiowej. Dopiero po takiej diagnostyce będzie można coś więcej powiedzieć na temat potencjalnej przyczyny problemów.
odpowiedź 26 września 2016 przez (w trakcie specjalizacji z chorób wewnętrznych)
Dziękuję za obszerne wyjaśnienie. Rzeczywiście w ostatnim czasie przytyłam, ale myślałam, że jest to spowodowane niedoczynnością tarczycy oraz okresem menopauzy. W tej sytuacji porobię kolejne badania.
...