• Rejestracja
Wpisz pytanie:
Mobile menu

Tłumaczenie wyniku gastroskopii

Proszę o przetłumaczenie wyniku gastroskopii:

1. Gastritis chronica minoris gradus (+), non activa, atrophica (0/+), hyperplasia foveolaris mediocris gradus (++), ecchymoses recentes, signa infectionis HP (+) in fragmentis mucosae antri. Metaplasia intestinalis, partim incompleta (++).
2. 1. Gastritis chronica minoris gradus (+), non activa, atrophica (0/+),ecchymoses recentes, signa infectionis HP (+/-) in fragmentis mucosae typus corporis ventriculi. Metaplasia intestinalis (-).
Examinatio materiae totae
  • tłumaczenie
pytanie zadane 19 września 2016 w Gastrologia przez użytkownika niezalogowany
zmienione kategorie 25 września 2016 przez użytkownika root

1 odpowiedź

Szanowny Panie,
Wynik, który przedstawia Pan w języku łacińskim powyżej opisuje badanie endoskopowego górnego odcinka przewodu pokarmowego czyli gastroskopię. Stwierdzono zapalenie błony śluzowej żołądka małego stopnia, przewlekłe. Podejrzewam, że do tej pory już się na Pan leczył z powodu nadkwaśności, zgagi i podobnych dolegliwości - jest to niejako potwierdzenie rozpoznania i wskazanie do kontynuacji leczenie, między innymi inhibitorem pompy protonowej (IPP). Nie jest opisywany stan ostry, a dokładnie, że zapalenie nie jest w fazie aktywnej. Zauważono w badaniu histopatologicznym ślady infekcji bakterią Helicobacter pylori, jednak jeden "+" w opisie powoduje, że należy diagnostykę poszerzyć, celem potwierdzenia lub wykluczenia infekcji. Błona śluzowa żołądka jest zamieniana w tkankę przypominającą śluzówkę jelitową, co jest opisywane w pierwszym pobranym wycinku do badania, jest to konsekwencja stanu zapalnego i przebudowy tkanek. Wymaga to dalszej obserwacji. Ostatnie zdanie w opisie badanie informuje pacjenta, że przebadano cały materiał nadesłany przez gastroenterologa wykonującego badanie. Proponuję konsultację gastroenterologiczną w trybie planowym w ramach poradni specjalistycznej. Pozdrawiam
odpowiedź 21 września 2016 przez (w trakcie specjalizacji z chirurgii ogólnej)