• Rejestracja
Wpisz pytanie:
Mobile menu

Czy kość łódkowata da się usunać lub czy można wyleczyć to zwyrodnienie?

Witam. Mam 16 lat i od niedawna zauważyłam, że moja kość łódkowata w lewej stopie znacznie się powiększyła. Czy da się to wyleczyć? Kość przeszkadza mi w codziennym życiu.
pytanie zadane 19 sierpnia 2016 w Chirurgia ogólna przez użytkownika Iga
edycja 19 sierpnia 2016

1 odpowiedź

Szanowna Pani,
Pani pytanie ma bardzo skromny opis i nie wspomina Pani nic o jakiejkolwiek diagnostyce lub konsultacjach specjalistycznych wykonywanych do tej pory. Nie mniej jednak w związku z Pani wiekiem i dolegliwościami, podejrzewam występowanie dodatkowej kości łódkowatej w stopie. Jest to najczęściej występująca kość dodatkowa w obrębie ludzkiej stopy. W zależności od autorów, występuje u 4% do nawet 14% dzieci. Niektórzy, jak kość łódkowatą dodatkową traktują także wszelkie przerosty w obrębie kości łódkowatej. W większości przypadków wada nie daje żadnych dolegliwości, a jej wykrycie jest przypadkowe w trakcie radiografii stępu z innych powodów. Jednakże u niektórych osób w okresie dojrzewania może pojawić się wyczuwalny po stronie przyśrodkowej stępu guz. Guz bywa bolesny i może powodować trudności w doborze obuwia. Rozpoznanie stawia się na podstawie badania radiologicznego.
Rozróżnia się trzy typy tej wady. Typ I jest przeważnie asymptomatyczny. Jest to niewielka kostka dodatkowa położona ku tyłowi. Typ II to wyraźna kostka dodatkowa w przedłużeniu kości łódkowatej. I wreszcie typ trzeci to przerośnięta, kość łódkowata przyjmująca kształt rogu. Podstawą postępowania w przypadkach objawowej kości łódkowatej dodatkowej jest fizykoterapia, oraz stosowanie wkładek zabezpieczających kość przed nadmiernym uciskiem. Niektórzy autorzy zalecają także czasowe unieruchamianie kończyny w opatrunkach gipsowych, ponieważ dolegliwości bólowe wiążą się z istnieniem odczynów zapalnych powodowanych uciskiem kości. Leczenie operacyjne jest wskazane w przypadkach niepowodzenia fizykoterapii i metod nieoperacyjnych. Polega na usunięciu kości dodatkowej lub wycięciu nadmiaru kości łódkowatej w zależności od typu. W 90% przypadków leczenie przynosi ustąpienie dolegliwości bólowych. Ponieważ do kości łódkowatej przyczepia się ścięgno mięśnia piszczelowego tylnego istnieje ryzyko jego uszkodzenia w trakcie operacji (zwłaszcza w typie III), w tej sytuacji konieczne może być jednoczasowe wszycie ścięgna na kotwicy biowchłanialnej. Pozdrawiam
odpowiedź 28 sierpnia 2016 przez (w trakcie specjalizacji z chirurgii ogólnej)
...