• Rejestracja
Wpisz pytanie:
Mobile menu

Jak wpływaja leki antypsychotyczne na zdrową osobę?

Witam,

Chciałam zapytać czy branie przez kilka miesięcy leków antypsychotycznych przez zdrową osobę spowoduje jakieś trwałe zmiany w jej mózgu ?
  • leki antypsychotyczne
  • branie leków antypsychotycznych przez zdrową osobę
  • leki antypsychotyczne a uszkodzenia mózgu
pytanie zadane 30 grudnia 2013 w Psychiatria przez użytkownika Magdalena
zmienione kategorie 30 grudnia 2013 przez użytkownika moderator

2 odpowiedzi

Szanowna Pani,
Leki przeciwpsychotyczne są bardzo szeroką grupą, a ich działania niepożądane zależą od kilku czynników. Pierwszym jest przynależność do tzw. generacji. Wyróżniamy dwie generacje: I i II. Ogólnie rzecz biorąc, neuroleptyki II generacji wywołują mniej objawów ubocznych, są to leki nowocześniejsze. Podejrzewam, że pacjent zażywał lek przeciwpsychotyczny właśnie z tej generacji. Nie można jednak zapominać o podstawowym działaniu niepożądanym neuroleptyków jakim jest parkinsonowski zespół poneuroleptyczny. Ryzyko wystąpienia takiego zespołu po kilku miesięcznym stosowaniu neuroleptyków II generacji nie jest duże, choć wciąż prawdopodobne.
Drugim czynnikiem jest oczywiście dawka leku, a trzecim predyspozcycje genetyczne i osobnicze (poziom serotoniny i dopaminy, na który wpływają neuroleptyki, u każdego pacjenta może być różny).
Ważną informacją jest brak efektu narkotycznego po zastosowaniu leków przeciwpsychotycznych, czyli nie mogą doprowadzić do uzależnienia.
odpowiedź 30 grudnia 2013 przez (w trakcie specjalizacji z chirurgii ogólnej)
chodziło mi raczej nie o skutki uboczne, tylko osobę którą mylnie zdiagnozowano i podano leki antypsychotyczne a ona nie ma zaburzeń psychotycznych
odpowiedź 31 grudnia 2013 przez użytkownika magda
...