• Rejestracja
Wpisz pytanie:
Mobile menu

Poszerzenie cienia wnęk naczyniowych w płucach

Witam,
mój mąż miał robione zdjęcie RTG do celów zatrudnienia. Opis zdjęcia to: płuca bez zagęszczeń miąższowych, jamy opłucnowe wolne, poszerzony cień wnęk płucnych naczyniowy, serce w normie, aorta miernie wydłużona.
Przeraża mnie fraza "poszerzony cień wnęk płucnych". Mąż pali papierosy od dawna, od kilku lat męczy go mokry kaszel, ale nie odpluwa żadnej wydzieliny. Mąż choruje też na nadciśnienie tętnicze, a ponadto 8 lat temu przeszedł zapalenie płuc. Dostał od pulmonologa skierowanie na TK.
Jestem przerażona, proszę o informację, co może być przyczyną tego stanu?
Dziękuję.
  • powiększone wnęki płuc naczyniowe
pytanie zadane 1 czerwca 2016 w Choroby płuc przez użytkownika żona

1 odpowiedź

Szanowna Pani,  
z uwagi na dodatni wywiad palenia tytoniu bardzo dobrze że mąż otrzymał skierowanie na badanie tomografii komputerowej. Przy takim opisie badania RTG klatki piersiowej to właśnie tomografia służy do wykluczenia obecności ewentualnych podejrzanych zmian. Z uwagi na wywiad nadciśnienia tętniczego tak zwane wnęki naczyniowe (czyli zmiana ich normalnego charakteru poprzez obecność zmienionych miażdżycowo naczyń) mogą występować. Jednak jest to lokalizacja w której cieniują się różne struktury i samo prześwietlenie płuc zazwyczaj nie jest wystarczające. W związku z tym wskazane jest poszerzenie diagnostyki. Oczywiście istnieją również potencjalne inne przyczyny takiego poszerzenia wnęk - ale po tomografii będzie można powiedzieć coś więcej, czasem są jeszcze wskazania do wykonania bronchoskopii ale o tym będzie już decydował pulmonolog.
odpowiedź 4 czerwca 2016 przez (w trakcie specjalizacji z chorób wewnętrznych)
...