• Rejestracja
Wpisz pytanie:
Mobile menu

RTG płuc - zmiany poswoiste czy rozrostowe? PZO?

Dzień dobry,

moja mama (65l.) miała wykonane badanie RTG płuc. Niestety wynik jest dla nas niepokojący. Do czasu wizyty u lekarza i dalszej diagnostyki chciałabym prosić o interpretację.

"W szczycie lewego płuca w rzucie I-ego żebra i obojczyka widoczne zacienienie nieregularne. Poniżej widoczne są dwa drobne cienie o średnicy 5 mm oraz 4 mm, w ich otoczeniu widoczne są dyskretne zmiany włókniste - obraz może odpowiadać zmianom poswoistym, jednak nie można wykluczyć zmiany rozrostowej - zalecane wykonanie zdjęcia RTG szczytów obu płuc metodą Przybylskiego, ewentualnie dalsza diagnostyka w badaniu TK z kontrastem. Wzmożony rysunek okołooskrzelowy w okolicach wnęk i w dolnych polach płucnych, bardziej po stronie prawej - obraz może odpowiadać zmianom w przebiegu PZO. Poza tym pola płucne bez zmian ogniskowych. Przepona i kąty przeponowo-żebrowe wolne. Sylwetka serca wielkością w normie. Drobne zwapnienia w krążku aorty"

Czy opis może wskazywać na zmiany nowotworowe? Dodam, że w młodości mama przechodziła gruźlicę.
pytanie zadane 5 maja 2016 w Choroby płuc przez użytkownika solterka

1 odpowiedź

Szanowna Pani,   
przy analizie i interpretacji zdjęć rentgenowskich potrzebny jest również opis dolegliwości jakie ewentualnie występują u Pani mamy oraz wskazań z jakich badanie zostało wykonane - tych danych mi brakuje. Opis zdjęcia rentgenowskiego nie przesądza jednoznacznie charakteru zmian. Opisywane cienie w okolicy lewego płuca mogą odpowiadać zmianom poswoistym (na to zwraca uwagę radiolog) czyli zmianom które występują u chorych po przebytej gruźlicy. Jednak samo to badanie nie pozwala na odróżnienie ich od ewentualnych zmian nowotworowych - to jest najgorsze i najbardziej niepokojące rozpoznanie różnicowe. Dlatego wskazane byłoby poszerzenie diagnostyki o dokładniejsze zdjęcie szczytów płuc a najlepiej o tomografię klatki piersiowej z kontrastem. Opisywane zmiany w okolicy wnęki prawej najpewniej są związane z przebytymi w przeszłości stanami zapalnymi - PZO sugerowane przez radiologa oznacza przewlekłe zapalenie oskrzeli. Na ten obraz mogłoby również mieć wpływ długoletnie palenie tytoniu - nie pisze Pani czy mama paliła/pali papierosy. Podsumowując, opis nie wskazuje jednoznacznie na zmiany nowotworowe jednak aby móc dokładniej określić charakter zmian konieczne jest poszerzenie diagnostyki o dokładniejsze badanie.
odpowiedź 8 maja 2016 przez (w trakcie specjalizacji z chorób wewnętrznych)
Czy dodatkowe badania RTG i CT są konieczne?
Nawrót gruźlicy, "nowa" gruźlica czy nowotwór?
...