• Rejestracja
Wpisz pytanie:
Mobile menu

Pęknięta żyła i żółte białka oczne

Witam. Mieszkam w kraju, w którym lekarze na bóle brzucha zalecają tylko picie coli, więc nim udam się do tutejszego lekarza, wolę poradzić się rodzimego specjalisty :)
Mianowicie: mam 25 lat, nie pije alkoholu, a mam żółte białka oczne. Czy w tym wieku mogę mieć problem z wątrobą? Kolejny problem to żyły. Jakiś czas temu bolała mnie bardzo żyła na nadgarstku, była spuchnięta. Stało się tak bez przyczyny. Bolała kilka dni. Wczoraj również bez żadnego urazu, uderzenia pękła mi żyła na palcu (ta sama ręka). Co może to oznaczać? Dziękuję i pozdrawiam z Islandii :)
pytanie zadane 2 maja 2016 w Choroby wewnętrzne przez użytkownika Beata
zmienione kategorie 2 maja 2016 przez użytkownika root

1 odpowiedź

Szanowna Pani,   
zażółcenie białkówek na pewno jest objawem wymagającym minimum diagnostyki laboratoryjnej (alat, aspat, ggtp, bilirubina) ponieważ jak Pani zapewne wie żółtaczka związana jest z chorobami dróg żółciowych, pęcherzyka i wątroby. Jednak rozumiem że poza białkówkami skóra nie jest zażółcona. Czy stolec i mocz nie zmieniły w ostatnim czasie barwy? Kolejną przyczyną zmiany barwy białek ocznych mogą być choroby metaboliczne, związane ze znacznymi zaburzeniami lipidowymi. Również drobne mikropęknięcia naczyń w gałce ocznej w późniejszym okresie mogą wiązać się z występowaniem żółtego zabarwienia - jak np. ewolucja zmian w siniakach skórnych. Za drugą grupą przyczyn mogłyby przemawiać pozostałe objawy które Pani zgłasza - czyli wylewy samoistne związane z pękaniem naczyń żylnych - które mogą wynikać z osłabienia ścian naczyń. Rozumiem że nie leczy się Pani przewlekle, ani nie choruje Pani na żadne choroby. W takiej sytuacji na pewno wymaga Pani bezpośredniej konsultacji lekarskiej, badania fizykalnego i wykonania podstawowych badań laboratoryjnych z morfologią i parametrami krzepnięcia krwi.
odpowiedź 2 maja 2016 przez (w trakcie specjalizacji z chorób wewnętrznych)
...