• Rejestracja
Wpisz pytanie:
Mobile menu

Jak długo ważne są wyniki badań USG i RTG?

Witam,
Mam następujące pytanie jestem zarażony wirusem HCV i jak na razie nie podjąłem leczenia, ale nie w tym rzecz. Chodzi mi o to, jak długo ważne są wyniki badań usg jamy brzusznej i rtg klatki piersiowej. Przy pierwszej wizycie lekarz, który miał przeprowadzić biopsje mówił coś o 5 latach przy moich wynikach, a zaznaczam że są dobre zarówno usg jak i rtg i badania krwi również. Co prawda wyniki są podwyższone, ale to jak mówił lekarz, jest wynikiem obecności wirusa. Czekam na szybką odpowiedź i z góry dziękuję.
  • hcv
  • badania
  • usg
  • rtg
pytanie zadane 30 marca 2016 w Choroby wewnętrzne przez użytkownika Hulahop
zmienione kategorie 30 marca 2016 przez użytkownika root

2 odpowiedzi

Szanowny Panie,   
ważność badań obrazowych określana jest w zależności od ich celu wykonania i rodzaju działalności medycznej która ma być przeprowadzona. Najczęściej badania takie wykonuje się w formie badań okresowych - czyli co pewien okres czasu np. jako element badań dopuszczających do pracy. Drugą najczęstszą grupą są badania wykonywane przed zabiegami operacyjnymi i procedurami inwazyjnymi. Nie wspominam tutaj o badaniach wykonywanych ze stricte medycznych przyczyn jak dolegliwości bólowe. Domyślam się po Pana wpisie że były to badania zlecone przed planowaną biopsją. O ile badanie RTG klatki piersiowej nie jest bardzo niezbędne w takiej sytuacji o tyle USG jest kluczowe przy kwalifikacji do biopsji. Jednak jak Pan pewnie wie biopsja jest wykonywana pod kontrolą USG więc lekarz przed badaniem może wykonać takie obrazowanie sam. Przed biopsją konieczne jest na pewno wykonanie morfologii i parametrów krzepnięcie - te wyniki są najczęściej ważne ok. tydzień więc wymagane jest świeże ich oznaczenie. Przed biopsją potrzebne jest także oznaczenie grupy krwi (najczęściej potrzebny oryginał) i badań wirusologicznych. Z uwagi na brak regularnej kontroli o czym Pan wspomina proponuję zapisać się na termin w Poradni i porozmawiać bezpośrednio z lekarzem prowadzącym. Na pewno u pacjentów z WZW typu C kontrolne USG jest konieczne do wykonania - jeżeli nie miał Pan takiego badania w ciągu kilku ostatnich lat - nie napisał Pan ile minęło dokładnie od wykonania tych badań po raz pierwszy.
odpowiedź 30 marca 2016 przez (w trakcie specjalizacji z chorób wewnętrznych)
Dziękuję za tak szybką odpowiedź ostanie badania zarówno USG jak i Rtg oraz badania morfologiczne miałem na początku lutego ubiegłego roku. Wiem że badania krwi mają krótki termin ważności. A po raz pierwszy takowe badana zostały wykonane w 2010 roku i to przy pierwszej wizycie u lekarza który miał przeprowadzać biopsję powiedziano mi że badanie rtg i usg jest ważne przez pięć lat chyba że wyniki byłyby złe. Niestety z przyczyn osobistych nie podjąłem leczenia 6 lat temu i dopiero w 2015 roku zdecydowałem się na leczenie lecz z powodu długiego oczekiwania wizyta jest dopiero w tym roku i stąd moje pytanie o ważność badania usg i rtg gdyż na badanie ultrasonograficzne trzeba dość długo czekać.
Szanowny Panie,  
w takiej sytuacji najlepiej poczekać na wyznaczony termin wizyty. Proponowałbym też zgłosić się do swojego lekarza rodzinnego aby skontrolować podstawową czynność wątroby - skierowanie na takie badania może on Panu wystawić. Badania RTG i USG z lutego zeszłego roku są w miarę aktualne i myślę że do czasu wizyty ich Pan nie musi powtarzać, natomiast czynność wątroby powinna być skontrolowana. Oczywiście o charakterze i liczbie badań mogą zdecydować również dodatkowo inne objawy i dolegliwości które mogą u Pana współwystępować.
odpowiedź 30 marca 2016 przez (w trakcie specjalizacji z chorób wewnętrznych)
...