• Rejestracja
Wpisz pytanie:
Mobile menu

Wynik RM interpretacja

Miałam robione badanie MR, opis: siodło tureckie w wielkości i konfiguracji prawidłowej. Przysadka mózgowa niepowiększona, po podaniu środka kontrastowego ulegająca jednorodnemu wzmocnieniu, bez zmian ogniskowych. Lejek przysadki przemieszczony w lewo. Skrzyżowanie wzrokowe przedstawia się prawidłowo.  Opis wydaje się ok, tylko co to znaczy, że lejek przysadki jest przemieszczony? Bardzo proszę o pomoc, wizytę u endokrynologa mam na początku miesiąca i martwię się czy wszystko jest ok.
  • rezonans magnetyczny
  • przysadka
  • endokrynolog
pytanie zadane 17 marca 2016 w Endokrynologia przez użytkownika Kamila.21

2 odpowiedzi

Szanowna Pani,   
przede wszystkim przy interpretacji wyniku badania rezonansu magnetycznego konieczne jest opisanie wskazań które kierowały lekarza do skierowania Pani na badanie. Zalicza się tutaj objawy i dolegliwości oraz zaburzenia laboratoryjne. Bez tych informacji niemożliwa jest pełniejsza interpretacja. Na podstawie opisu badania MR przysadki można stwierdzić brak podejrzanych zmian w obrębie tego gruczołu. Samo przemieszczenia lejka przysadki w lewo nie jest zmianą patologiczną i nie wiąże się z żadnymi implikacjami klinicznymi. Pozostałe elementy jak Pani sama zauważyła są w normie i nie wykazują żadnych patologicznych zmian. Domyślam się że podejrzewany był u Pani gruczolak przysadki - jako ewentualna przyczyna zaburzeń hormonalnych. Nie pisała Pani nic o zaburzeniach widzenia i bólach głowy które charakterystycznie często występują w przypadku takich chorób. Po ewentualnym uzupełnieniu wyżej wymienionych informacji możliwa będzie nieco dokładniejsza odpowiedź.
odpowiedź 17 marca 2016 przez (w trakcie specjalizacji z chorób wewnętrznych)
Mam podwyższona prolaktyne ostatni wynik to 132 ale miałam wcześniej 270 ng/ml. Androstendion również 4 ng/ml. Miałam robione usg jajników, nadnerczy, tarczycy - tam wszystko ok. Teraz lekarz zlecił RM przysadki, myślę że ze względu na tą prolaktyne.  Do endokrynologa zgłosiłam się ponieważ mam owłosienie nad górna warga i na brodzie. Miesiączkuje raczej regularnie. Głowa niestety często mnie boli, mam wrażenie jakbym miała czasami światłowstret. Myślałam że to zatoki ale laryngolog powiedział że zatoki nie są w bardzo złym stanie. Endokrynolog proponuję położenie się na oddział na kilka dni i zrobienie większej ilości badań, na razie się nie zgodziłam ponieważ choruje też na nerwice i  moje lęki na chwilę obecną nie pozwalają mi na to. Już sama nie wiem do jakiego lekarza jeszcze się zgłosić..
Szanowna Pani,   
w takim razie badanie rezonansu najpewniej zlecane było celem wykluczenia obecności ewentualnego gruczolaka - najczęściej takie gruczolaki produkują właśnie prolaktynę i przez to są przyczyną hiperprolaktynemii. W wyniku przytoczonym przez Panią nie ma natomiast żadnych cech mogących świadczyć o obecności takiego gruczolaka. W związku z czym ta przyczyna jest wykluczona. Na pewno pomysł hospitalizacji krótkiej na oddziale endokrynologicznym jest jak najbardziej dobry. Będzie można wtedy poszerzyć diagnostykę hormonalną i wykonać pewne testy endokrynologiczne - nie są to badania bolesne i dosyć szybko są przeprowadzane także proszę się nie bać takiego pobytu. Czasami przyjmowanie niektórych leków może też powodować zaburzenia hormonalne. Nie pisze Pani jednak nic więcej więc ciężko to ocenić. Zaburzenia hormonalne bardzo często wiążą się u kobiet z zaburzeniami miesiączkowania i trudnościami w zajściu w ciążę - nie wiem również czy zauważyła Pani jakieś objawy z tej grupy u siebie?
odpowiedź 20 marca 2016 przez (w trakcie specjalizacji z chorób wewnętrznych)
...