• Rejestracja
Wpisz pytanie:
Mobile menu

Drżenie lewej reki, szczególnie palców

5 lat temu urodziłam córkę. Bardzo długo nosiłam ją na lewej ręce i wyczuwałam wtedy, że ręka drży.

To drżenie pozostało, nie jest uciążliwe, nie nasila się, ale jest. Nie ma innych objawowo neurologicznych. Mogę swobodnie wykonywać wszystkie czynności. Zauważyłam tez, że mój lewy bark jest prawie cały czas uniesiony do góry i napięty, tak jakbym wciąż nosiła dziecko. Drży mi lewa dłoń szczególnie kciuk oraz palec wskazujący i serdeczny. Przez 6 lat pracowałam w domu, przyznaję w niezbyt ergonomicznych warunkach, często w łóżku. Teraz zmieniłam pracę i używam ergonomicznych podkładek, zaczęłam też ćwiczyć lewą dłoń piłeczką i odczuwam gorąco w nadgarstku oraz mrowienie palców. Ręka nadal drży.

Drżenie ustępuje częściowo po trzymaniu reki do góry, odwiedzeniu barku do dołu oraz pływaniu.

Chodzę na zajęcia z trenerem personalnym, w czasie jednych zajęć wymasował mi przyczepy barkowe, co również zmniejszyło drżenie. Mówił, że mam wyjątkowo silnie napięte te przyczepy.

Lekarz POZ zalecił magnez oraz basen. Oczywiście się nie dostosowałam. Badanie siły mięśniowej poprawne.
  • drżenie ręki
pytanie zadane 15 marca 2016 w Neurologia przez użytkownika aggie
zmienione kategorie 16 marca 2016 przez użytkownika root

1 odpowiedź

Szanowna Pani,
Objawy nie są charakterystyczne dla konkretnej jednostki chorobowej, szczególnie, że podała Pani informację, że innych objawów neurologicznych Pani nie prezentuje oraz siła mięśniowa w omawianej kończynie górnej jest w normie. Być może przyczyną Pani dolegliwości jest znaczne przeciążenie aparatu ruchowego kończyny, związane ze wspomnianą długotrwałą opieką nad dzieckiem i trybem pracy. Nie wiem jakim badaniem została zmierzona siła mięśniowa, ale przychodzi mi na myśl wykonanie badania EMG czyli elektromiografii. Jest to badanie elektrofizjologiczne, którego celem jest ocena funkcji układu mięśniowego, a także obwodowego układu nerwowego. EMG jest pomocne w diagnostyce wielu chorób nerwowo-mięśniowych, ponieważ pozwala zlokalizować zmiany patologiczne w mięśniach, ustalić ich wielkość i charakter, a także określić dynamikę procesu chorobowego w badanym mięśniu. Proponowałbym również zastosowanie się do zaleceń lekarza rodzinnego odnośnie aktywności fizycznej w ramach basenu i suplementacji jonów - szczególnie magnezu. Wskazane byłoby również wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych (możliwych właśnie u lekarza pierwszego kontaktu) ze szczególnym uwzględnieniem poziomu sodu, potasu, wapnia i magnezu. Pozdrawiam
odpowiedź 15 marca 2016 przez (w trakcie specjalizacji z chirurgii ogólnej)
...