• Rejestracja
Wpisz pytanie:
Mobile menu

Czy da się skorygować do końca moją wadę oka? Lewe oko ucieka.

Hej, mam 18 lat.
Będąc malutką dziewczynką musiałam nosić okulary, bo w lewym oku miałam troszkę osłabione widzenie i to lewe oko mi zawsze uciekało, powodując tzw zeza.
Teraz mam 18 lat. oko już mi często nie ucieka, można powiedzieć, że tylko czasem.
Więc noszenie okularów za dzieciaka coć dało.
Ale dla własnego komfortu chciałabym do końca pozbyć się tej wady.
Czy da  się ją  uleczyć poprzez ćwiczenie mięśnia gałki ocznej, np. nosząc okulary ajurwedyjskie, o których teraz głośno?
Czy laserowo można usunąć do końca te wadę?
  • oko
  • zez
  • okulary
  • operacja
pytanie zadane 12 marca 2016 w Okulistyka przez użytkownika sandi
zmienione kategorie 14 marca 2016 przez użytkownika root

1 odpowiedź

Szanowna Pani,
Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że istnieje kilka rodzajów zeza. Zez ukryty najczęściej nie wymaga leczenia, o ile nie powoduje żadnych dolegliwości. Gdy tylko pojawiają się bóle oczu, bóle głowy czy okresowe podwójne widzenie, konieczne są okulary pryzmatyczne. Można również stosować toksynę botulinową A do odpowiednich mięśni, aby wywołać zmniejszenie ich napięcia i uzyskać zmniejszenie ukrytego zeza. Wydaje się, że Pani cierpi właśnie na tak zwany zez ukryty. Proszę jednak wziąć pod uwagę, że moja opinia jest tutaj oparta jedynie na skromnych informacjach zawartych w treści pytania oraz na statystyce częstości występowania zeza w wieku dorosłym. Do pozostałych rodzajów tej choroby okulistycznej zaliczamy zeza towarzyszącego (pełnoobjawowy zez), jak również zeza nietowarzyszącego porażennego. Ten ostatni wymaga pełnej diagnostyki specjalistycznej, jak również przyczynowego leczenia przez neurologa, neurochirurga, endokrynologa lub internistę - w zależności od najbardziej prawdopodobnej przyczyny. Jedną z najbardziej znanych metod leczenia zeza jest wciąż zabieg operacyjny, polegający na wzmocnieniu lub osłabieniu wybranych mięśni chorego oka lub obu oczu, jednak kwalifikację może tu przeprowadzić jedynie doświadczony okulista. Zalecam konsultację specjalistyczną w ramach poradni. Pozdrawiam
odpowiedź 14 marca 2016 przez (w trakcie specjalizacji z chirurgii ogólnej)
...