• Rejestracja
Wpisz pytanie:
Mobile menu

Czy to sarkoidoza płuc?

Witam
Proszę o interpretację badania CT - klatki piersiowej:
"Nadwarstwienia opłucnych szczytowych oraz zmiany włóknisto-guzkowe w obu szczytach. W obu płucach nieliczne, rozsiane pęcherze rozedmowe - największy u podstawy prawego płuca średnicy 20mm oraz niewielkie obszary rozedmy centrilobularnej w segmentach 6. W obu płucach rozsiane zmiany drobnoguzkowe - największy guzek 7x 5mm w prawym szczycie. Powiększonych węzłów chłonnych w zakresie wnęk śródpiersia nie uwidoczniono. Płynu w jamach opłucnych nie uwidoczniono. Nadnercza niepowiększone. Śledziona dodatkowa średnicy 16mm".

Mam 32 lata, 76kg, 183cm, nigdy nie paliłem, pracuję w biurze przy komputerze, mieszkam w oczadziałym smogiem Krakowie (w bloku nie ma piecyków, z których mógłby ulatniać się czad, jest ogrzewanie z MPEC). Tarczyca OK (TSH, FT3 i FT4 w normie). Moja żona jest w ciąży i za 3 miesiące poród, a ja powinienem teraz jej dużo pomagać, a czuję się osłabiony przez duszności i dziwną pracę serca. W dzieciństwie chorowałem nawet często na anginy, oskrzela, później miałem raz zapalenie płuc (w wieku 16 lat).

Wszystko zaczęło się 2 miesiące temu (pod koniec listopada): pierwsze objawy to kołatania serca i duszności. Tydzień przed pierwszymi objawami miałem infekcję wirusową gardła (leżałem 3 dni - miód, czosnek, rutinoscorbin i scorbolamid pomogły, został mi po tej infekcji suchy kaszel). Tydzień po tym z kołataniami serca i dusznością trafiłem na SOR, gdzie EKG nic nie wykazało, stwierdzono odwodnienie, i podali elektrolity. Odstawiłem całkowicie kawę i czarną herbatę. Wdarł się ogromny niepokój i lęk i może z tego powodu (nie wiem) zaczęły się nasilać objawy duszności, zawrotów głowy, suchego kaszlu (który duszności potęgował), epizody nocnych obfitych potów (bez gorączki), nierównej pracy serca. Po odpoczynku tygodniowym na L4 w domu serce trochę się uspokoiło, ale dalej najbardziej dawały w kość duszności (nawet po spacerze) i zawroty głowy. Zimne (zanieczyszczone?) powietrze dodatkowo nasilały odruch kaszlu, a co za tym idzie duszności. Do tego całkiem straciłem apetyt, schudłem w miesiąc 5 kg (z 81kg do 76kg). Miałem założonego Holtera na 24godziny, który nic nie wykazał, lekarz pulmunolog zaczął podejrzewać astmę (dostałem steryd Miflonide i doraźnie Ventolin), ale badania spirometryczne nie potwierdziły znacznej poprawy po podaniu leku (Ventolinu) i dlatego skierowali mnie z podejrzeniem choroby śródmiąższowej na tomografię klatki piersiowej z kontrastem (której opis przedstawiłem we wstępie). W oczekiwaniu na wyniki tomografii (2 tygodnie) brałem antybiotyk (Klarmin) na zalecenie plumunologa (w razie gdyby miała to być jakaś "atypówka"). Teraz czekam na wizytę w szpitalu celem przeprowadzenia dokładnych badań czynnościowych płuc i bronchoskopii. Pulmunolog podejrzewa sarkoidozę płuc lub aktywną gruźlicę. Aktualnie nie panikuję tak jak wcześniej, duszności są mniejsze, ale nadal są i dalej serce pracuje dziwnie (jakby nierówno, czasem budzi mnie w nocy przyspieszona praca serca i tak do pół godziny dopiero zwalnia i się uspokaja). Czasem też serce trochę boli (jakby kłuje) - może to z nerwów choć próbuję zachować spokój.

Czy to możliwe, żeby to była sarkoidoza płuc i czy od tego może źle pracować serce? A może jednak gruźlica lub inna choroba śródmiąższowa? Proszę o pomoc specjalistów. Pozdrawiam
  • duszność
  • serce
  • płuca
  • sarkoidoza
pytanie zadane 18 stycznia 2016 w Choroby płuc przez użytkownika Jacek

1 odpowiedź

Szanowny Panie,
Pański opis dolegliwości jest bardzo dokładny. Rozpoznanie sarkoidozy, szczególnie na początku choroby, może być trudne, zwłaszcza gdy obserwujemy nietypowy przebieg choroby, bez zajęcia płuc. Także objawy płucne bez charakterystycznych zmian w obrazie radiologicznym mogą sprawiać wiele trudności, ponieważ objawy płucne występujące w sarkoidozie nie są charakterystyczne i mogą występować w wielu innych schorzeniach układu oddechowego. Należy jednak zaznaczyć, że zmiany w badaniu radiologicznym klatki piersiowej stwierdza się u 95% chorych. Najpewniejsze rozpoznanie można jednak postawić na podstawie biopsji narządu zajętego procesem chorobowym. Wykrycie ziarniniaka sarkoidalnego w bioptacie komórkowym daje pewność postawienia prawidłowej diagnozy.Innymi badaniami, które mogą pomóc w rozpoznaniu sarkoidozy są scyntygrafia płuc z galem 67 (dobrze uwidacznia powiększone węzły chłonne i inne pozapłucne ogniska zapalne) oraz badanie popłuczyn oskrzelikowo-pęcherzykowych, wykazujące podwyższony odsetek limfocytów, głównie limfocytów T. Dlatego też bardzo ważnym badaniem będzie wspomniana przez Pana bronchoskopia, z pobraniem materiału z drzewa oskrzelowego. W związku z faktem, że sarkoidoza jest chorobą układową, opisywane przez Pana dolegliwości mogą jej towarzyszyć, jak również mogą być związane z zupełnie inną jednostką chorobową. Pozdrawiam
odpowiedź 18 stycznia 2016 przez (w trakcie specjalizacji z chirurgii ogólnej)
...