• Rejestracja
Wpisz pytanie:
Mobile menu

Interpretacja wyników badań poziomu cholesterolu

Chciałam zapytać czy robiąc badania krwi na drugi dzień po skończeniu antybiotyku Sumamed i tabletek alergicznych Flonidan oraz wapna i Biotyku moge mieć wysoki poziom cholesterolu tj. cholesterol całkowity 5,90, cholesterol HDL 1,30, cholesterol LDL 3,37 oraz trójglicerydy 2,70. Bardzo proszę o odpowiedź.
  • morfologia
  • cholestero
  • trójglicerydy
pytanie zadane 10 grudnia 2015 w Choroby wewnętrzne przez użytkownika Marysia49

2 odpowiedzi

Szanowna Pani,   
samo przyjmowanie leków które Pani wymieniła w treści pytania nie powinno mieć bezpośredniego wpływu na wyniki badań lipidów we krwi. Oczywiście lepiej jest wykonywać badania laboratoryjne kilka dni po zakończeniu leczenia infekcji, jednak nie jest to też przeciwwskazane jednoznacznie. Odnośnie wyników Pani lipidogramu, jak zapewne Pani zauważyła nie są one idealne. Praktycznie każda frakcja (najmniej HDL) nie mieści się w normie. Nie napisała Pani czy leczy się z powodu jakichś chorób, brakuje też danych odnośnie wieku, wzrostu i wagi które byłyby pomocne w tej sytuacji. Jeżeli dotychczas nie leczyła się Pani z powodu zaburzeń lipidowych ani nie choruje Pani na chorobę niedokrwienną serca, to pierwszym krokiem w dalszym postępowaniu powinna być próba modyfikacji diety (niskotłuszczowa, niskocukrowa), zmiany nawyków żywieniowych i stylu życia (obniżenie masy ciała, zwiększenie aktywności fizycznej) oraz ocena poziomu lipidów za ok. 3-6 miesięcy celem ewaluacji efektu wprowadzonych działań leczniczych. Jeżeli pomimo tego nie będzie poprawy wartości cholesterolu to wtedy konieczne będzie wdrożenie leczenia farmakologicznego.
odpowiedź 13 grudnia 2015 przez (w trakcie specjalizacji z chorób wewnętrznych)
Dziękuję za odpowiedź. Mam 50 lat , ważę 72 kg i mam 1,72 wzrostu. Od pięciu lat leczę się na nadciśnienie. Zażywam tabletki Lozap HCT. Dotychczas nie leczyłam się z powodu zaburzeń lipidowych. Miesiąc temu robiłam badania morfologi to wszystkie miałam w normie oprócz lipidów, który wynosiły cholesterol całkowity 6,52, cholesterol HDL 1,41, cholesterol LDL 4,28 oraz trójglicerydy 1,83. Po  miesiącu powtórzyłam badania lipidów bez zażywania lekarstw i wyniosły jak powyżej napisałam. Czy konieczne jest zażywanie lekarstwa czy jeszcze poczekać?
Szanowna Pani,  
skoro po miesiącu wyniki już się poprawiły zdecydowanie to na razie nie ma wskazań do włączania leczenia farmakologicznego. Proponuję tym bardziej utrzymać (lub wprowadzić) zmiany stylu życia przez najbliższe kilka miesięcy i ponownie skontrolować te oznaczenia za 4-6 miesięcy. Widać że ma Pani dużą szansę na normalizację wyników lipidogramu bez konieczności zażywania tabletek. Na razie samym wzrostem trójglicerydów proszę się nie niepokoić. Odnośnie zaleceń dietetycznych można udać się do poradni dietetycznej ewentualnie wspomóc się internetowymi poradnikami.
odpowiedź 13 grudnia 2015 przez (w trakcie specjalizacji z chorób wewnętrznych)
...