• Rejestracja
Wpisz pytanie:
Mobile menu

co to jest TK - hipowaskularna zmiana ogniskowa w górnej połowie nerki 36x47mm

Nie wiem co to znaczy "hipowaskularna". Miałam przez miesiąc krwinkomocz, ustał po endoskopii, wynik śluzówki pęcherza  bez cech rozrostu złośliwego.
pytanie zadane 30 listopada 2015 w Nefrologia przez użytkownika Jamnior

2 odpowiedzi

Szanowna Pani,
Określenie hipowaskularny odnosi się do stopnia unaczynienia opisywanej zmiany. W tym przypadku unaczynienie to jest skąpe, stąd przedrostek 'hipo' w nazwie. Większy niepokój budzi natomiast fakt, że jest to zmiana ogniskowa, czyli może mieć charakter rozrostowy. Proponuję ponowną pilną konsultację nefrologiczną lub urologiczną. Pozdrawiam
odpowiedź 30 listopada 2015 przez (w trakcie specjalizacji z chirurgii ogólnej)
Szanowna Pani, określenie "hipowaskularna" oznacza że zmiana jest stosunkowo słabo unaczyniona, co w badaniu tomografii komputerowej objawia się brakiem wzmocnienia lub nieistotnym wzmocnieniem po dożylnym podaniu środka kontrastowego. Nerka jako narząd bardzo dobrze unaczyniony wykazuje fizjologicznie silne wzmocnienie miąższu w odpowiednich fazach badania TK, natomiast zmiana ogniskowa hipowaskularna w obrębie tego narządu najpewniej pozostaje bez cech wzmocnienia w stosunku do miąższu nerki. Zmiany o przeciwnym charakterze - hiperwaskularne mają liczne drobne naczynia krwionośne których obecność widać jako silne wzmocnienie pokontrastowe w badaniu TK.
odpowiedź 30 listopada 2015 przez (w trakcie specjalizacji z chorób wewnętrznych)
...