• Rejestracja
Wpisz pytanie:
Mobile menu

Co oznacza opis RTG wnęki naczyniowe szerokie?

Witam. Miałam robione RTG klatki (składam dokumenty do sanatorium) opis tego badania: Płuca bez zmian naciekowych. Kopuły przepony po stronie prawej i lewej prawidłowe. Wnęki naczyniowe szerokie. Sylwetka serca powiększona aortalna. Wzmożony rysunek naczyniowo -oskrzelowy odwnękowo obustronnie. Kostne części żeber bez cech osteolizy. Niewielkiego stopnia wygięcie kręgosłupa piersiowego z jego rotacją.
Mam 59 lat od kilkunastu lat leczę się na nadciśnienie tętnicze. Od 5 lat w poradni Pulmonologicznej  leczę się na astmę oskrzelową. Choruję również na niedoczynność tarczycy - Hashimoto.
Biorę systematycznie leki: karbicombi 32+25, Lecalpin 20, Isoptin sr 120, Alvesco 160, Oxodil PPH12, Montest 10 Euphylin, Flonidan 10, Letrox 100.
Często choruję na zapalenie oskrzeli (łatwo chwytam od innych - wówczas muszę brać sterydy z powodu duszności)
Za odpowiedz dziękuję.
pytanie zadane 20 listopada 2015 przez użytkownika Zaniepokojona

1 odpowiedź

Szanowna Pani,
wnęki płucne to struktury które zawierają naczynia płucne (tętnice i żyły), odgałęzienia głównych oskrzeli oraz węzły chłonne. Ich kształt w badaniu rentgenowskim klatki piersiowej jest charakterystyczny, aczkolwiek nierzadko zmienny i zależny od wielu czynników (np. czy pacjent nabrał głęboki wdech w trakcie badania). W Pani opisie "wnęki naczyniowe szerokie" rozumiem jako poszerzenie symetryczne naczyń płucnych które jest charakterystyczne w przebiegu niewydolności serca. Za przyczyną "sercową" poszerzenia wnęk przemawia również w Pani opisie powiększona sylwetka serca. Szerokie wnęki płucne mogą również występować w przypadku powiększenia węzłów chłonnych (co wówczas ma o wiele groźniejsze przyczyny) ale wtedy częściej jest ono asymetryczne i określa się jako "wnęki węzłowe"(co raczej nie sugeruje Pani opis). Aby jednak mieć pewność proponuję aby prowadzący Panią pulmonolog porównał to zdjęcie z poprzednim zdjęciem RTG klatki piersiowej by miał wgląd w ewentualną progresję zmian w płucach i w razie potrzeby zlecił poszerzenie diagnostyki. "Wzmożony rysunek naczyniowo-oskrzelowy odwnękowo obustronnie" występuje przy częstych infekcjach - głównie zapaleniach oskrzeli.
odpowiedź 22 listopada 2015 przez (w trakcie specjalizacji z chorób wewnętrznych)
...